| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, stie cineva de ce din 4 gb de ram am doar 2.89 gb, inainte aveam 3.89, am incercat msconfig si nu a mers, la fel a ramas, cine ma ajuta sa rezolv primeste funda1.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cei 4Gb memorie RAM, sistemul isi aloca o parte pentru functionare mai eficace (zone de transfer, cache etc.), iar ceea ce ramane accesibil va fi afisat de diferite programe.
Nu-ti fa griji, memoriile nu "fug" din sistem. big grin

| Frank51 a răspuns:

Asta pentru ca 1024MB este alocat placii video integrate. La mine desii am placa video dedicata, tot mi se aloca 2GB placii video integrate, asta pentru ca placa video integrata consuma foarte putin si este mult mai bine sa fie folosita la activitati mediocre, precum navigare pe net.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Frank51):

Nu ai idee ce vorbesti, nu poti folosi doua placi in acelasi timp, decat pe laptop sau pe mai multe monitoare.

| Frank51 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Am scris undeva ca se folosesc simultan? Taticule cumpara-ti ochelari.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Frank51):

Taticule,"placa video integrata consuma foarte putin si este mai bine sa fie folosita la activitati mediocre, precum navigare pe internet"
Odata ce tu ai pornit sistemul cu placa video dedicata nu poti sa folosesti sub nicio forma placa video integrata, decat daca ai mai multe monitoare.

| Frank51 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Ti-e greu sa dai un search pe google? De ce dumenezu te contrazici cu mine cand poti cauta singur? Eu folosesc la laptop integrata cand nu ma joc, iar in jocuri comuta automat pe dedicata, este foarte simplu si clar, dar tu nu poti sa intelegi. Pentru ce cacaturi ma obosesc eu... ai de capu vostru.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Frank51):

Daca tu nu specifici ca nu ai laptop.Eu ti-am zis "nu poti folosi doua placi in acelasi timp, decat pe laptop sau pe mai multe monitoare." dar cine *** mea sa citeasca.

| cfrtobias a răspuns:

Poate s-a stricat ca ai vreo 2 placute si 1 numai merge sau o iesit de acolo

| bonico a răspuns:

Ai instalat sistem de operare Windows pe 32 biti (acesta iti vede pana la 3, 2 G - minus memoria ocupata de video) - de aceea.