| Axel22 a întrebat:

avira imi da o alertare in legatura cu fisierul system32, acesta este un fisier foarte important care nu trebuie corrupt. Deci scrie ceva de un virus dar pe engleza, ieri nu-mi aparea alertarea aia dar tot ieri am intrat in system32 si am deschis cateva cmd ca sa ma prefac ca-s hacker laughing)) Dar in acele cmd-uri n-am modificat nimic, le-am deschis apoi le-am inchis, pur si simplu, ce sa fac ca alertarea aia sa nu mai apara dar nici virus sa nu fie?

7 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Prietene system32 este un folder din sistemul de operare windows (locatia lui este C:\Windows\system32 mai exact), este locatia "preferata" a virusilor. fa o scanare completa cu avira si vezi despre ce virus/fisier este vorba ca sa-ti pot da mai multe informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TE ROG DIN INIMA, DAI DELETE LA AVIRA, mi se pare un anti-virus de tot rahatul! din toate punctele de vedere
Du-te si ia-ti de pe google avast 2013 sau avg 2008 cu licenta este praf avira, nu ti-l recomand, atat tie, cat si la toti restul.

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă ai virus, ia-ți un antivirus mai bun ca să ți-l elimine. Eu recomand Kaspersky sau BitDefender, iar dacă vrei un antivirus gratis și bun recomand Microsoft Security Essentials.

| Axel22 explică (pentru SonicAndrei):

Ok, dar acel anti virus elimina automat virusul din system32? Sau trebuie eu sa-l sterg?

Si Bogdan1994R nu cred ca ar trebui sa sterg avira deoarece cei de la Mitech mi l-ai instalat(mitech sunt cei de la o frima de reparatii calculatoare laptopuri, nu servis!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axel22):

Da ma, iti dai tu seama, aia nu aveau anti-virus cu licenta sau mai bun, greu. rau. baga-ti ma tu avast 2013 sau avg, sau bitdefender trial cum au spus si baietii, si nu mai fi incapatanat. si bine inteles, ti-am zis scaneaza-l daca tot asa face reinstaleaza wind si baga iar avast sa nu uiti sa formatezi partitiile.

| Axel22 explică (pentru anonim_4396):

Ok, chiar acum mi se descarca avast, dar cum reinstalez win si sa formatez partitiile?

| SonicAndrei a răspuns:

Pune-ți Microsoft Security Essentials. Avira, AVG și alte tipuri de aceste antivirusuri nu sunt foarte bune.

Microsoft Security Essentials e pe locul 4 în lume, e de la Microsoft, e gratuit și nu expiră.

Dacă vrei ia-ți acum pentru 30 de zile Kaspersky sau BitDefender, apoi instalează-ți Microsoft Security Essentials.

Iată linkul :
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/security-essentials-download