| maryusbz a întrebat:

Care este greutatea ideala a unui copil (baiat) de 11 ani cu inaltimea de 138 cm?

7 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Salut!

Ar trebui sa aiba procentul de grasime corporala cam 10-15%, recomandata este greutatea cuprinsa intre 30 si 38 kg.

| Viscun_Elvira_1999 a răspuns (pentru vRemi):

Sunt de acord cu tine in legatura cu procentul de grasime dar conteaza si innaltimea. Spre exemplu baiatul are 1.38 normal ar fi 28-35kg

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

25-35 Kg

| GeGe2202 a răspuns:

O greutate ideala ar putea merge pana in 40 de kilograme, greutatea minima normala ar fi la 32 de kiograme! Funda?

| AkaneChou a răspuns:

Greutatea normala pentru un baiat de 1.38 ar trebui sa fie intre 30-48 kg, iar greutatea ideala ar fi de 42 kg.
Sper ca am ajutat 。◕‿◕。

| vRemi a răspuns (pentru AkaneChou):

42kg inseamna ca tinde spre obezitate pentru inaltimea lui.

| AkaneChou a răspuns (pentru vRemi):

Da, ai deptate. Atunci greutatea ideala este undeva la 35 kg?