| edy423 a întrebat:

Daca as vrea sa trimit o consola Wii prin posta romana plata coletului sa fie cu ramburs cat ar costa transportul? M-am uitat pe site si scrie ca este 7, 32 lei.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Probabil costă cât scrie acolo. Dar la fel de probabil, nu ai (avut cum să fi) declarat și o valoare pentru colet. E preferabil să declari o valoare care să acopere prețul produsului pentru cazul cel mai defavorabil când (din cauza manevrării tipice a coletelor de către onor Poșta Română) va ajunge distrus la destinație.
Recomand ambalarea în cutia originală, plus un strat de folie cu bule de aer, apoi pus într-o cutie mai mare și turnat „pufuleți" din polistiren de jur-împrejur.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Declara valoare MARE. Nu e nici o problema sa pui valoare 500 de lei si ramburs mai mic. Cu cit mai mare valoarea declarata, cu atit mai mici sansele sa isi bage careva nasul in coletul tau si destinatarul sa primeasca un cartof in loc de consola fara sa fie vina ta.

| danutz2006 a răspuns:

Costul depinde de greutatea produsului, de valoarea lui pe care o declari si de valoarea rambursului. Nu iti pot spune exact pretul dar din experienta te costa intre 10 si 15 lei.
Aceasta valoare va trebuii sa o achiti in avans si sa o incluzi in costul rambursului in cazul in care cumparatorul suporta costul transportului. Ai grija sa o ambalezi corespunzator asa incat sa reziste la o eventuala cadere.
O zi buna.