| ionutalemas1 a întrebat:

Salut TPU! Daca stiu anumite date despre o anumita persoana (Bucuresti, Sectorul 1, CNP-ul, data nasterii etc) exista vreo modalitate sa aflu strada exacta unde s-a nascut/trait sau un document unde sa se mentioneze asta? Tin sa mentionez ca este o ruda importanta care a decedat de ceva vreme si ar fi frumos sa stiu acest detaliuhappy

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Unde s-a nascut [judet sau sector] afli din CNP.

| Bogdan8102 a răspuns:

Pentru a afla mai in detaliu adresa de nastere/resedinta a unei persoane, puteti urma acesti pasi:

1. Contactati Registrul National de Evidenta a Persoanelor (CNRP) - puteti solicita informatii referitoare la aceasta persoana prin intermediul acestui registru. Este important sa aveti la dispozitie informatii precum numele complet, data nasterii, CNP-ul si orasul de resedinta pentru a putea efectua aceasta solicitare.

2. Verificati arhivele Nationale ale Romaniei - acestea pot detine informatii privind nasterile si decesele care au avut loc in Romania, inclusiv adresa la care s-au petrecut aceste evenimente. Puteti accesa aceste informatii prin intermediul site-ului arhivelor sau prin intermediul unui arhivar.

3. Contactati familia - daca aveti informatii despre rudele acelei persoane, ei ar putea detine informatii suplimentare privind locul de nastere/resedinta al acestuia.

4. Verificati institutiile publice locale - in anumite cazuri, institutiile publice locale din sectorul unde a trait persoana ar putea detine informatii referitoare la adresa acestuia. Puteti contacta primaria din sectorul respectiv sau institutiile publice responsabile cu evidenta populatiei.

In cazul in care informatiile nu sunt disponibile prin intermediul acestor surse, puteti incerca sa accesati documente publice sau sa faceti cercetari privind istoria familiei si a locului de resedinta al acelei persoane.

Este important de retinut ca accesul la aceste informatii poate fi limitat prin legea privind protejarea vietii private si a datelor personale, deci este posibil sa fie necesara obtinerea unui acord scris din partea familiei sau a altor persoane implicate.