| ZeroBLADE a întrebat:

Salut, TPU!
De ceva vreme am o problema cu calculatorul.
Dimineata cand pornesc calculatorul, se aude in unitate 2 sunete, apoi imi arata o imagine de genul:

http://imgur.com/l54Qq9o

Daca ii dau restart, imi apare aceeasi eroare, dar dupa 1-2 sau chiar 3 restarturi date din 2 in 2 minute, merge, si imi arata sigla cu Windows XP.
Problema este ca, cand descarc ceva de pe net, imi scoate unitatea niste sunete urate si imi apare aceasta eroare:

http://imgur.com/pEmFFmB

Va rog mult sa ma ajutati, in caz ca mai vreti detalii, vreau sa imi cereti si voi reveni imediat.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Din ce am reusit sa vad in imagini in a doua imagine se intelege foarte greu ce scrie dar din ce am citit spune ca software-ul sau hardware-ul nu a/au fost instalate sau nu corect.Bun deci pot fi doua motive aici:1-windows-ul tau este incomplet/virusat sau pur si simplu s-a stricat.2 una dintre piese s-a stricat si ca atare nu o mai citeste(cred ca este hard disk-ul). Sfatul meu este ca daca nu te pricepi sa il duci la o firma de reparat computere.

| ZeroBLADE explică (pentru siriusblack98):

Vreau sa mai mentionez ceva...
La First Boot Device este CDROM, daca pun pe Hard Disk, credeti ca va merge?

| siriusblack98 a răspuns (pentru ZeroBLADE):

Poti incerca...nu garantez dar merita incercat.

| Tedy2001 a răspuns:

Incearca sa formatezi calculatorul si daca nu stii cere ajutorul cuiva sa te ajute e foarte simplu si ajuta de fiecare data.

| ZeroBLADE explică (pentru Tedy2001):

Am incercat sa reinstalez windowsul de multe ori, insa fara rezultate.
Astept si alte pareri!