| TheRaul556 a întrebat:

De la un timp mi se tot stinge laptopul cand vreau sa schimb windowsul sau cand deschid multe programe (cand mi se supra-incarca).
Va rog spuneti-mi de la ce este.
Am laptop HP pavilion dv8000.
Ofer funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Catalin_Adrian_Neagu_1989 a răspuns:

Sa nu fie de la supraincalzire,il desfaci frumos,si la ventilarorul de la procesor o sa vezi mult praf, il tragi cu aspiratorul, daca ai putea sa dai si cu pasta termala pe procesor ar fi si mai bine, o sa vezi dupa aceea rezultatele, si incearca sa faci un suport din 4 doape de cola sau ce vrei tu sa stea mai ridicat unde il tii tu sa nu stea direct jos pentru racire mai buna

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Poate nu sti dar laptopurile in general sunt limitate! Nu poti tine deschise en'spe aplicatii deschise simultan pe caldura asta! Poate nu are nimic laptopul in afara de faptul ca ar trebui sa-i cureti coolerul de praf si eventual sa-l pastezi cu pasta termo conductoare.Incearca sa nu deschizi mai mult de 2 maxim 3 aplicatii usoare.

| Kyrie a răspuns:

Pune-ti ceva sub laptop ca sa-l tina in aer sa aive unde sa se aeriseasca si ai sa vezi ca temperatura se duce cu vreo 15-20 de grade si nu o sa se mai stinga, ai grija ca asta inseamna OVERHEAT, se poate strica de la asa ceva... bafta

| Kyrie a răspuns:

Ai incercat ce ti-am zis eu?
DACA PUI CEVA SUB LAPTOP sa-l ridici putin (il pui in spatele la laptop) sa vezi ca se duce temperatura cu cel putin 12-15 grade happy, imi dai o funda? tongue

| adrew a răspuns:

Scoate-i bateria, ajuta la racire

| shmata a răspuns:

Cum spuneai si tu, se supraincarca. Adica se incalzeste si, la o anumita temperatura, se inchide automat pentru a nu se topi diferite componente. Pentru asta exista cooling pad-urile. Sunt destul de ieftine si isi fac treaba foarte bine.