| Energyboy a întrebat:

Intrebarea mea este daca cineva imi cunoaste ip-ul poate afla date despre mine adica unde este calculatorul care are acel ip sau incinta unde se afla? Ofer funda la cel mai clar raspuns si serios.

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Uite cum sta treaba:Un provider (cel ce iti da tie net de exemplu RDS ) are alocat un anumit total de ip-uri.Bun, el incepe sa le inchirieze de exemplu iti da si tie unul asa:198.1.123.46.Tu cind iesi pe internet iesi cu acest ip ce este alocat compului tau si se numeste ip static. Serverul lui cind face solicitarea de acces pe net la adresa ceruta de tine, in afara de ip ul alocat tie serverul mai trimite automat niste date proprii de indentificare ce contin tara, orasul si codul lui de server si ip-ul tau desigur.De aici te poate identifica insa nu poti fi gasit pe bloc sa zicem pentru ca datele distributiei ip urilor numai providerul le are deci numai daca ai sunt cerute de catre lege le poate divulga.Deci vine asa ca la codul postal :tara,orasul,provider code, apoi in loc de nume este ip ul.
Sper ca ai priceput ceva si ti-am deslusit cumva raspunsul la intrebare, simplist dar relevant.

| Energyboy explică (pentru traveler):

Am inteles foarte bine multumesc mult de ajutor.Ai dat un raspuns foarte amplu si plin de informatii utile.Este foarte complex si util si cel mai mult este un raspuns care poate ajuta si mai multe persoane decat pe mine.

2 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Dap! daca acel cineva se pricepe bine la calculatoare