| Adyy5 a întrebat:

Intru pe a 8-a si as a avea o intrebare...Din clasa a 5-a si pana acum nu am prea invatat la matematica si romana.Scriu totul in clasa,dar nu imi fac temele acasa si nu repet, totusi in clasele 6-7 am iesit cu o medie decentă la matematica si romana (7 la ambele materii). Doamna mea dirigintă care mi-e si meditatoare mi-a dat sa rezolv exercițiile primite de cei care au dat Evaluarea Nationala si primele doua parti mi s-au părut simple.In prima parte au fost adunări si scăderi.
Vreau sa stiu...am vreo sansa sa recuperez? Vreau sa intru la un liceu bun, imi trebuie nota peste 9.
Am primit pentru vacanta la matematica un portofoliu cu exercitii din clasele 5-8.
M-ar putea ajuta sa recuperez?
Dar la romana?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca vacanta este pe sfarsite si trebuia pana acum sa le fii rezolvat, mai ales daca ai atat de mult de recuperat si mai vrei si nota foarte mare, ca sa intrii la un liceu bun.Ori iti de acum picioarele la apa rece si uiti de joaca, iesit afara, joaca pe computer sau pe alte electronice, iar cartile si caietele de romana si mate, sa-ti fie prieteni nedespartiti pentru 1 an de zile.

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Da, poti recupera. Daca ai vointa si vrei la un liceu bun, da.
Si iti dau un sfat pentru Evaluarea Nationala, mai ales la mate: sa fii foarte atent mai ales la subiectul I, unde este usor pentru ca poti face greseli copilaresti.
Succes si sper sa ajungi la ce liceu ti-ai propus!

| bl3273m a răspuns:

La liceu cand o sa ajungi deja scoala o sa fie 'the ***' o sa cauti un anturaj 'de oameni mari' o sa te iei cu vagabonteala si daca ai asigurat 5-u te doare in 14. Scoala e doar sa o treci nu sa inveti ceva din ea ca oricum e nefolositoare la viata de strada.winking
Scoala te invata cum sa vorbesti, iar strada cand!

| Adyy5 explică (pentru bl3273m):

Ce raspuns de om prost. laughing

| DA1234 a răspuns:

Pai daca vrei poti recuprea desi este greu. Cu meditatii si majoritatea timpului de acum sa il ocupi cu studiul. La romana trrebuie sa stii bine gramatica si va trebui sa inveti niste sabloane cu argumentari probabil le vei primi la scoala. Oricum anul asta s-a dat foarte usor la ambele materii la evaluare fata de alti ani. bafta