| tigru18 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop de pe eMAG Lenovo V130-15IGM 81HL, problema este ca nu merge touchpad-ul.Cum il fac sa mearga?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu este instalat in mod profesional si in stil amator

| mihai69 a răspuns:

Cică să apeși pe F6:
http://download.lenovo.com/......201801.pdf
(la pagina 2)

| Eastwood a răspuns:

Instaleaza driverul pentru touchpad.
Ar trebui sa mearga.

| GPA a răspuns:

Ce Windows ai?
Văd că platforma gemini nu este compatibilă cu Windows 7/8.
1.Deschizi bios-ul (F2/F10/Del) și caută în bios o setare de genul (Internal pointing device) - activeaz-o.

2. Verifică ca touchpad-ul să nu fie dezactivat din comenzi (comenzi de taste fn+F2 parcă), pe una din taste se specifică dezactivare touchpad(iconița pe tasta).
3.În Windows deschide RUN (Windows +R) și scrie "sysdm.cpl". Și la Hardware deschizi Device installation settings. Aici selectezi pe "search/automatic driver for device" și aștepți să instaleze driver-ul.

Ultima soluție, instalezi : https://www.google.com/......https?/url și instalezi touchpad-ul dacă este sub avertizare.

Îți sugerez să actualizezi toate driverele pe care le ai în listă.

Încă ceva, în Run scrie "devmgmt.msc" și caută Mice and other pointing device. Acolo vezi să fie activat tot. Verifică sa n-ai conflicte.

| NonameQWERTY a răspuns (pentru GPA):

Salut, am un Lenovo g50-70, windows 10 si touchpad-ul este sub semn de avertizare, nu a fost scapat, lovit, asa brusc nu mai merge, am pus 7 windows-uri si drivere diferite

| Jigokunokishi a răspuns:

Vezi ca trebuie sa ai un buton pe tastatura de la care sa-l pornesti si sa-l opresti. LA mine e o mini tastatura pe buton si are trasa o linie peste ea.

| Samy2486 a răspuns:

Incearca F7 sau Fn+F7.

| Kpopmaster a răspuns:

Daca ai garantie du-te cu problema in napoi daca nu mai verifica odata cu mare atentie setarile sau du-te si reparal la un specialist

| Austin-green_Bryan_1979 a răspuns:

Fa.[ un singur upp. date
si lasa.l 30 MINUTE SA FACA INREGISTRAREA PE ROMANIA