| Spirigonzalez2000 a întrebat:

Salut,am o problema am un laptop Lenovo v130-15igm,Si azi am intrat de curiozitate pe site-ul de la Lenovo la drivere sa vad daca am vreo actualizare disponibilă da am la bios i am dat actualizare totul bine si frumos si de acum in colo cand intru într-un joc merge 5 minute si Dupa îngheață câteva secunde Si dupa isi revine la normal.Ce trebuie sa fac eu nici nu am unitate optica adica nu am disc unde sa bag cd/dvd. Dau Funda va rog frumos mai am 3 zile retur ca sa stiu ce fac.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu stiu daca mai poti face ceva.
Singura solutie ar fi downgrade la BIOS. Mai bine trimite-l in garantie/retur.

Nu trebuia sa faci acel update, e o prostie.

| Spirigonzalez2000 explică (pentru Ineys):

Dacă îi schimb windousu-l, merge?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca te referi ca are N4000 ca procesor si placa video integrata, eu as zice "multumesc" ca merge un joc. Trebuie sa-l ajuti, laptopul nu e de "gaming". Ai driverul video pe site la Intel sau cauta pe site-ul de la Lenovo. Instaleaza un sistem de operare cat mai light sa ii usureze fluenta in aplicatii si in toate cele, actualizeaza driverele, si ajuta-l cu niste rami si un ssd. Si da-i un pic mai mult la placa video integrata din rami din bios daca te lasa. In rest, nu prea ai ce sa-i faci, mai ales daca ai hdd, e si "normal" sa nu-ti duca. Maxim, daca l-ai luat la 1.000 ron, in bugetul ala, cu putin peste te duci intr-un i3 U si te rogi sa gasesti sau ii pui tu un ssd, sa te-ajute putin mai mult, in rest nu prea ai ce sa-i faci pe partea de "gaming". Daca ai un buget si ai nevoie de sfaturi, idei, da-mi mesaj si te ajut.