| Sakhni_Eduard_1998 a întrebat:

Nu stiu sigur la ce categorie ar trebui sa imi pun intrebare....Cum se numeste frica de paienjeni,de ce este cauzata si ce ar mai trebui sa stiu despre ea? Mie imi este frica de paienjeni in special de cei cu par gen tarantula,nu suport nici sa vad o imagine de la distanta, daca e vreo imagine la televizor inchid ochii fara sa apuc sa ma gandesc si mi se accelereaza ritmul cardiac. Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| EGam3r a răspuns:

Frica de paianjeni = arahnofobia poti sa citesti aici: http://www.despresuflet.ro/......t1687.html

2 răspunsuri:
| petre059 a răspuns:

Frica de paienjeni se numeste ARAHNOFOBIE! Poate te-a muscat cand erai mai mic, sau te-a speriat cineva. Cauta pe bloguri si citeste apoi o sa te linistesti.

| HippocrateS a răspuns:

Arachnofobia reprezinta frica de paianjeni si alte arahnide, cum sunt scorpionii. Este o fobie specifica, manifestare a zoofobiei. Provine din grecescul arachne care inseamna paianjen si fobos - frica. Reactiile la arahnide par irationale pentru altii si uneori chiar si pentru cei afectati. Persoanele afectate tind sa se simta rau in zonele in care cred ca se afla paianjeni sau cind vad pinze. In unele cazuri extreme chiar si o poza cu paianjeni poate declansa frica. Arahnofobii se simt rusinati daca un astfel de episod de panica are loc in situatii publice.

Fobia poate fi tratata de oricare din tehnicile generale sugerate pentru fobiile specifice. Psihologia evolutionara explica frica prin prezenta veninului care duc la dezvoltarea fricii de paianjeni. Exista variabilitate in frica fata de arahnide iar cei cu manifestari extreme sunt clasificati drept fobici. Arahnofobii nu vor cruta nici un efort de a fi siguri ca mediul in care traiesc nu are paianjeni.