| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
Pentru a deschide un cont bancar pentru salariu, trebuie să mă duc cu ceva de la angajator?
Și încă ceva, dacă la un moment dat, nu o sa mai lucrez de exemplu, cardul îmi rămâne în continuare? Îl pot folosi fara probleme? Mă refer la plăti online, depunere de bani s-a.m.d

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deschizi un cont bancar la banca si acel cont ramane propietatea ta indiferent ca estis au nu angajat.
daca te angajezi trebuei sa duci de la banca la angajator o hartie cu numele si prenumele si contul IBAN unde eiti for fii depozitati banii din salariu.
Tot bancii poti cere sa ai un card de debit, care este elgat de acel cont bancar unde iti intra salariul.
Cu acel card poti plati online, sau la cumparaturi, oriunde se plateste cu masina efpost.

| Wr3nch a răspuns:

Nenea, nu iti deschizi cont bancar doar pentru salariu. Iti poti face un cont bancar cu card atasat, si dai la angajator iban-ul, care se da pe o foaie de la banca. Contul iti ramane indiferent unde lucrezi si poti face ce plati vrei.

| Frank51 a răspuns:

Unii angajatori se ocupă de cont, alții nu. Contul rămâne să faci ce dorești cu el după aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

Doar daca iti indica ei vreo banca anume cu care au conventie si unde mergi cu contractul tau de munca pentru a dovedi ca esti angajat la ei si asa vei beneficia de niste reduceri la comisioane, dobanzi sau tarife la banca respectiva.

Daca nu vei mai lucra, nicio problema, contul iti ramane, banca nu iti inchide un cont doar pentru ca nu mai lucrezi pentru ca poti obtine venituri si in alte moduri.