| TCosmin a întrebat:

Problema complicata. Va rog doar cine stie ce trebuite sa fac. So:
Pe un Dvd de 8Gb am Windows 7. Se afla si un fisier in plus care este destul de mare 4gb. Windowsul este facut bootabil pentru ca imi apare sa il deschid direct din fereastra. +semnul W in DVD RW.(f)
Problema nu e de la acel folder in plus pentru ca am mai avut asa ceva pe un stick si a mers.
Am incercat Bios : DVD / HDD nu a mers, apoi doar DVD. Si eroarea asta.
,, reboot and select proper boot device or insert boot media"
1. Vina cui? Cd sa Lapop (Asus)
2. Cum rezolv asta? plz. Fundita

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Sa faci o imagine ISO dupa acel DVD care iti merge!

6 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Probabil imaginea cd-ului de windows nu este buna, nu este suficient sa copiezi fisierele windows sau fisierul ala mare care e iso sau nrg, trebuie sa tragi windows-ul extragand imaginea pe cd. Este vina dvd-ului.

| TCosmin explică (pentru supermamici):

Nu pentru ca e exact loat de pe un alt DVD am tras si eu. Windowsul nu este imagine ci este tras bine, si nici in folder si pur si simplu toate fisierele lui direct pe cd. Imi apare in DVD RW ( local disk f) Windows. Dar crezi ca fisierul ala in plus e devina?

| K0sti a răspuns (pentru TCosmin):

Pai tocmai, ca nu e imagine! Cand o fi imagine...atunci o sa-ti mearga. Asa ca degeba l-ai "loat" de pe alt dvd.

| TCosmin explică (pentru K0sti):

Adica format iso? Si asa sa fie si bootabil? Dar cum se face ca am acel dvd cu windows care nu este in iso si il booteaza? Adica:
Am 2 dvd identice (singura diferenta este acel folder de 4gb in plus)
Unul imi merge, celalat nu. Eu asta inteleg prin imagine, iso. Poti sa imi mai explici in pasi?

| TCosmin explică (pentru K0sti):

Wowww! Eu am mai facut cu Nero 7 iso. Cred ca e bine. Am sa pun Imaginea tot cu nero pe DVD. Atunci dvd ul o sa contina un sg fisier. Multumesc pentru raspunsuri. Multumesc si lui "supermamici".

| K0sti a răspuns (pentru TCosmin):

Da, faci imagine la ala care-ti merge cu Nero. Imagine inseamna clona aluia, bit cu bit!

| K0sti a răspuns (pentru TCosmin):

Sa faci o imagine ISO dupa acel DVD care iti merge!