| Seti a întrebat:

Salut tuturor!,,Reboot and select proper boot device or Insert Boot Media in selected Boot device,, Am intrat in bios, sa rezolv problema la care referire mesajul, dar bios-ul nu detecta vreun dispozitiv (hdd,dvd-rw) decat floppy, desi erau pe,, enable,,. Sa fie cablurile de vina?!? Raspunsul corect primeste funda!

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Ce e desktop, laptop?
Ar putea fi de vina:
1. Cablurile sata/alimentare
2. Insasi HDD

Verifica daca sunt conectate bine cablurile. Poti sa incerci sa-l conectezi pe alt canal pe placa de baza (daca era sata0, pune-l in sata1)

| Seti explică (pentru aalexei):

Este desktop, am fost la cineva sa fac acest lucru ..si l-am intrebat daca cumva a deranjat unitatea, dar nu m-am uitat in ea.

2 răspunsuri:
| ovi001 a răspuns:

Verifica dacă nu ți-ai scos vreun cablu.