| Andrei1879 a întrebat:

Recent calculatorul mi-a fost infectat cu un virus. Intru in calculator si cand mi se incarca dekstopul apare un banner scris in germana cu numele BundesPolizei. Am incercat tot ce au spus cei care l-au avut pe google dar fara succes. Daca ajuta am ca sistem de operare windows 7 Home Basic si fisierul Shell din registry editor are ca valoare explorer.exe si cateodata (nu de fiecare data ) cand deschid calculatorul apare o eroare de la net framework si pot trece peste banner dar calculatorul se misca foarte greu. Va rog sa imi dati un raspuns clar cu ce trebuie sa fac. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

N-am ma auzit sa se intample asa ceva... cred c-ai luat un virus fff nasol. Cel mai nasol virus pe care l-am avut a fost unul care imi controla pc-ul si nu puteam sa mai scot dvd din PC :)) si atunci am si descoperit Malwarebytes si i-a rezolvat tatalui meu PC -ul (pe calculatorul lui s-a instalat prima data virusul si apoi incepuse sa se extinda prin reteaua de wi-fi si imi virusase si mie PC-ul iar malwarebytes imi gaseste vreo 350 virusi :)) ). Deci, cel mai indicat ar fi sa reinstalezi windows-ul. sau sa-l duci la un service dar iti va cam cere bani pe asa ceva.

Iar cu registrii distrusi. poate sunt si registrii stricati, sau alte fisiere din Windows. Era un program care iti reseta setarile si registrii din win, daca tot este distrus windowsul n-ai ce sa ma strici :) uite aici: http://www.xp-smoker.com/refreshpc.html

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimba Windowsul.

| introduaicinumele a răspuns:

Instaleaza Malwarebytes anti malware si da-i o scanare completa! S-ar putea sa te sperii la ce va gasi. pe mine m-a ajutat de multe ori sa-mi devirusez PC-ul.
Daca nu poti sa-l instalezi fa-ti un live cd cu Linux si cu un antivirus si booteza cu el, pentru asta poti cauta pe Google.

Si daca ti s-a devirusat si PC-ul merge greu, inseamna ca ti s-au distrus registrii (daca un virus intra intr-un fisier, acel fisier este sterg si daca era important pentru Windows acesta va merge mai greu).
Cea mai buna varianta ar fi sa reinstalezi Windows.

| Andrei1879 explică (pentru introduaicinumele):

Se pare ca mi-ai spus multe dintre ce am facut am incercat cu Malwarebytes nu a gasit nimic cred ca a doua varianta cu registrii distrusi este ceea ce mi se potriveste. Nu exista alta varianta in afara de reinstalarea la windows? Adica m-am uitat prin Registry Editor totul era ok dar totusi virusul continua sa apara.

| Andrei1879 explică (pentru introduaicinumele):

Pai am mai incercat odata cu Malwarebytes a gasit 26 de virusi doar in C unde este windows. Le-am sters acum voi incerca sa refac registri poate poate scap de instalare la windows ( nu am chef sa reinstalez totul chiar de revelion) oricum mersi de ajutor happy

| introduaicinumele a răspuns (pentru Andrei1879):

Cu placere, stiu ce inseamna sa reinstalezi Windows-ul. tata candva mai de mult se ocupa cu asta si facea vreo 3-4 Windows-uri pe zi laughing

Totusi, daca nu reusesti sa faci ceva, foloseste-l asa pana trecem de sarbatori si apoi il reinstalezi, faci un back-up dupa ce ai instalat programele de baza si pastrezi back-up-ul pe un HDD extern sau un DVD (daca ai Blu Ray-uri, ca pe un DVD normal nu cred ca intra).

| Andrei1879 explică (pentru introduaicinumele):

Am sa il tin asa nu am ce face oricum refresh PC programul ala mi-a facut registry la loc si acum merge mai bine numai ca pentru BundesPolizei trebuie sa dau restart de vreo 4 ori si dupa aia il pot inchide si accesa fisierele. Singura optiune care mi-a ramas este reinstalarea la windows.

| introduaicinumele a răspuns (pentru Andrei1879):

N-am ma auzit sa se intample asa ceva... cred c-ai luat un virus fff nasol. Cel mai nasol virus pe care l-am avut a fost unul care imi controla pc-ul si nu puteam sa mai scot dvd din PC :)) si atunci am si descoperit Malwarebytes si i-a rezolvat tatalui meu PC -ul (pe calculatorul lui s-a instalat prima data virusul si apoi incepuse sa se extinda prin reteaua de wi-fi si imi virusase si mie PC-ul iar malwarebytes imi gaseste vreo 350 virusi :)) ). Deci, cel mai indicat ar fi sa reinstalezi windows-ul. sau sa-l duci la un service dar iti va cam cere bani pe asa ceva.

Iar cu registrii distrusi. poate sunt si registrii stricati, sau alte fisiere din Windows. Era un program care iti reseta setarile si registrii din win, daca tot este distrus windowsul n-ai ce sa ma strici :) uite aici: http://www.xp-smoker.com/refreshpc.html

| costan a răspuns:

Scaneaza fila cu fila Pc-ul tau cu acest antivirus http://onlinescan.avast.com/, dupa ce a gasit virusul il poti elimina si vezi daca totul este ok.

| Andrei1879 explică (pentru costan):

Linkul nu merge

| costan a răspuns (pentru Andrei1879):

Earca fara acea virgula sau de aici: http://onlinescan.avast.com/

| georgedanielc a răspuns:

Ce antivirus ai?

| Andrei1879 explică (pentru georgedanielc):

Symantec endpoint protection small business edition ( mi l-au pus de la firma care mi-au facut PC-ul nu am cd)

Răspuns utilizator avertizat
| Koala a răspuns:

Iati eset smart security 6 s-ar putea sa ai spy sau keylogger