| Elena_Ele_1999_Mas1 a întrebat:

se ia in considerare la inscrierea la liceu in Romania ca ultimi doi ani i-am facut in Italia si am avut media mai scazuta din aceasta cauza? Tin sa mentionez ca in clasa a 5-a si a 6-a am avut media generala 9 si ceva...si acum nu am mai mult de 6.50.
La liceul care as vrea sa intru media este de la 7.10 in sus.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cei doi ani de scoala pe care i-ai facut in Italia trebuiesc echivalati in Romania. Nu poti sa te inscrii la nicio scoala din Ro daca nu se face aceasta echivalare.Dosarul cu actele necesare echivalarii se depun, din timp, la Inspectoratul scolar judetean din judetul in care se afla liceul la care doresti inscrierea. Vezi aici toate informatiile necesare :http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Notele din Italia se echivaleaza, dar NU se iau in calcul la media de admitere.
Cand ti se va calcula media de admitere, in loc de media V-VIII, se va face media anului/anilor absolviti in Romania si AIA se va introduce in formula de calcul.
Daca, de pilda, acum esti in clasa a VII-a, anul viitor, daca nu se mai schimba ceva, media claselor a VII-a si a VIII-a va reprezenta 25% din media ta de admitere. 75% va fi media de la Evaluarea Nationala.

| Yamaha123 a răspuns:

Nu trebuie sa-i faci din nou!