| Alexandrastefaniaualy a întrebat:

si sarbatori fericite! Eu si fratele meu suntem sub 18 ani si vrem sa calatorim din Germania in Romania neînsoțiți cu avionul. Am auzit de undeva ca din strainatate te poti intoarce singur acasa chiar daca esti minor, deoarece te intorci in tara ta si eu nu au nicio problema cu asta. Este adevarat? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, puteti intra in Romania in Romania neinsotiti, daca aveti carte de identitate sau pasaport.
Problema poate fi doar la imbarcarea pe avion, din cate stiu unele companii aviatice nu accepta minori neinsotiti sau percep o taxa pentru asigurarea insotitorului, persoana ce face parte din personalul de bord. Pentru a afla exact intereseaza-te la compania aviatica cu care vreti sa calatoriti.