| erwinica a întrebat:

As avea cateva intrebari.As dorii sa ies din tara,dar fiind minor voi fii insotit de o persoana majora.Tin sa precizez ca vom calatorii cu avionul pana in Italia, dar la intoarcere aceasta persoana nu ma va mai putea insotii, ma voi intoarce cu o alta persoan de data aceasta cu masina..Este posibil ca pe procura necesara iesirii din tara sa fie trecuta si persoana cu care ma voi intoarce? Din diferite surse am auzit ca la intoarcerea in Romania nu mai este necesara nici o procura, deoarece fiind cetatean roman ma pot intoarce fara nici o problema in tara mea.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| Dyutzzah a răspuns:

Numa cand iesi din tara ta ai nevoie de procura l-a intoarcere nu ai nevoie decat de buletin deoarece politia de frontiera permite revenirea in tara indiferent de varrsta si indiferent de insotitor poti veni si singur daca este cazul fara probleme (stiu sigur pentru ca nu de mult am sunat la politia de frontiera tot dintr`o peroblema asemanatoare )

| erwinica explică (pentru Dyutzzah):

Multumesc mult pentru raspuns!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil ca pe declaratia(nu procura) parintilor sa fie trecut un alt insotitor la intoarcere. Oricum, chiar daca n-ai avea insotitor, tot te poti intoarce, nici un cetatean roman nu poate fi impiedecat sa se intoarca in Romania. Numai bine!

| erwinica explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

| Boracx a răspuns:

Exact. Numai când ieşi din ţară ai nevoie de procură, iar la întoarcere ai nevoie doar de buletin.