| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cat dureaza starea de urgenta? Initial am vazut ca pana pe 15 aprilie, Oare om scapa de ea?

17 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Intrebare asta a mai fost pusa.
Nu se stie cum evolueaza situatia deci nu stie nimeni ce va fi.

| Justme32 a răspuns (pentru danbnz):

Ar fi mult mai ușor de suportat carantina dacă am știi că din data de până la data de, stăm acasă. Să închidă granițele să nu mai vină infectați. Iar întrebarea este foarte bună și vor insista și alții până vom avea un răspuns satisfăcător

| danbnz a răspuns (pentru Justme32):

Sunt de acord cu tine dar, cine poate sa dea un raspuns exact?
Ai impresia ca raspunsul va veni mai repede si mai precis daca intrebarea asta se repeta zi de zi?
In Romania sunt cu mult mai multi infectati decat se stie pentru ca nu au fost testati destui deoarece nu au avut testele respective.
Vine pastele, or sa vina multi romani acasa din strainatate si mai mult ca sigur or sa fie si infectati printre ei.
Parca vad ca numarul de cazuri va creste brusc cand vor avea destule testere si carantina se va prelungi.

Zici ca "întrebarea este foarte bună și vor insista și alții până vom avea un răspuns satisfăcător".
Eu zic ca acei "altii" sa mai lase TPU cu intrebarile redundante si sa se informeze si ei de unde se informeaza si cei care raspund, adica din surse oficiale.

Ete sursa de informatii oficiale:
https://stirioficiale.ro/informatii

| Justme32 a răspuns (pentru danbnz):

Evident nu știi pic de istorie recentă : în fiecare seară la ora 19 telejurnalul de seară a lui Ceaușescu dându-ne stirioficiale

| danbnz a răspuns (pentru Justme32):

Evident ca nu ma cunosti. Am prins vremea lui Ceusescu din plin... cand a venit revolutia aveam 25 de ani, asa ca nu-mi spune mie cum era atunci.
Nu ai inteles nimic din ce am spus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult ca sigur va fi prelungita inca 30 zile

| minrest a răspuns:

Nu e realist sa ne asteptam la o rezolvare atat de rapida; se va prelungi sigur.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu știe nimeni.

| Ineys a răspuns:

Ar trebui sa inceapa sa se stearga intrebarile astea. Sunt peste 10 intrebari care au aceeasi esenta.

Cum de va ganditi ca stie cineva raspunsul la intrebarea asta? Nu stie nimeni deocamdata, stati calmi. Nu o sa tina nimeni raspunsul secret daca-l afla, se va spune la TV.

| Justme32 a răspuns (pentru Ineys):

Nu tot ce se zbiară la televizor se și mănâncă

| Ineys a răspuns (pentru Justme32):

Si de unde ar vrea sa am eu sau tu, sau nea Gica raspunsul?
Doar oficialii il pot avea, nu eu, tu, vecinu. Intrebarile astea sunt fara rost aici pentru ca nu avem noi alte surse de informare fata de restul oamenilor.

Ce stii tu, stiu toti ( daca se informeaza ). Daca le e lene sa caute sursele oficiale e treaba lor.

Nu-mi amintesc sa fi zis ca tot ce e la televizor e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca scapam noi in 2 saptamani de starea de urgenta. In alte tari a tinut si 4 luni carantina.

Răspuns utilizator avertizat
| Justme32 a răspuns:

Starea de urgență se prelungește dar ar putea relua circulația în județe care nu au cazuri de Covid cum ar fi județul Bihor. Oricum va fi nasol dacă vara nu redeschid barurile că nu te poți aștepta de la oameni să stea în casă la 30 grade

| suntserios a răspuns (pentru Justme32):

In Bihor, ala de are 39 cazuri?

| Simpatic a răspuns (pentru Justme32):

Judetele care nu au nicio infectare, sunt cele la care nu s-au intors nomazii din afara, din zonele afectate de infectiewinking

| AlexMh a răspuns:

Nu, nu vom scapa de ea. E o estimare complet nerealista. Ar trebui sa dureze pana in minim August. Iar aici sunt de vina doar infrastructura, lipsurile, si oamenii de neam prost care nu respecta cu strictete carantina.