| bourbonvonboy a întrebat:

Cat dureaza starea de urgenta? De pe 17 martie pana pe 17 aprilie? Ca nu inteleg. Daca nu se prelungeste care este data cand se incheie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Starea de urgenta a fost introdusa pe 16 martie, pentru o perioada de 30 de zile, asa ca se incheie pe data de 15 aprilie, bineinteles daca nu se va prelungi, se poate prelungi cu alta perioada de pana la 30 de zile. De asemenea teoretic se poate si scurta, desi nu cred asta, avand in vedere parerile unor specialisti ca pe la Pasti ar fi varful la noi.

| bourbonvonboy explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! deci sigur se poate si scurta? cel mai probabil nu se va scurta daca exista aceasta posibilitate, dar intreb pentru mine sa fiu sigur, am de dat un examen peste 2 saptamani si am vazut ca sa amanat pe perioada de urgenta

| Ioandelasal a răspuns (pentru bourbonvonboy):

Am spus ca teoretic se poate dar, in mod sigur, nu o sa se scurteze, avand in vedere ca varful pandemiei pentru Romania este prevazut tocmai in jurul Pastelui, cel putin asa spun unii experti.