| GolopențaAdrian a întrebat:

Oare ne vom mai intoarce cumva la starea de urgenta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vor sa murim de foame, da si asa guv viitor pnl va desemna prin hot al tari, usr e pnl

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Local da, peste tot, nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil.

| Mosotti a răspuns:

Nu se va mai ajunge la stare de urgenta, ne vom duce dracu de tot. China a facut stare de urgenta ca lumea o luna si ceva si a rezolvat-o, daca au 6-7 cazuri pe saptamana noi, in rest suntem praf toti.

| Wr3nch a răspuns:

Nu manut, ca de data asta lumea nu mai vrealaughing) Si is mai multi romani furiosi care pot iesi in strada fata de armata, politie si jandarmi la un loc.

| Golopen?aAdrian explică (pentru Wr3nch):

Lumea e satula

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Sint mai multi romani CRETINI si INCONSTIENTI pe care eu unul ii consider dispensabili. Sa ii impuste dracului pe cretini. Nu e vorba ca i-a placut cuiva starea de urgenta, ci ca E NECESARA si nu la misto cum a fost data trecuta, ci cu armata pe strazi la modul serios. Reguli? Distantare sociala? Ce distantare, ce reguli, cand unul respecta si doi nu?

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai nu va mai vrea, o sa vrea sa se chinuie in masa doamne fereste, cand vor avea nev de loc la ATI si nu vor avea. Ce e acum, dar stai sa vezi ce vine mai in colo.
Daca situatia va degenera urat de tot, vor sta singuri in stare de urgenta de frica, asa cum la un razboi te bagi singur in subsoale.

Inca nu e prea extinsa treaba si omu nu realizeaza, totul pare in jur ca e normal, si ii inteleg, ca si eu am simtit sentimentul asta.
Dar ma protejez cu masca si viziera cand ies afara.
O sa le fie frica cand or sa fie grav sute de mii de oameni, dar sper sa nu se ajunga acolo.
Cand o sa te miri unde e lumea si o sa stii ca-s praf si de aia nu mai sunt pe strazi, cand o sa simtim o atmosfera neagra cand iesim afara, cand simtim frica aia.
Adica cand vor prefera izolarea, masuri stricte de protectie vs sufocarea si muritul cu zile.

| Catrice a răspuns:

Ti-o placut asa mult de vrei inapoi?
Ca la cum intrebi, asta se intelege

| Golopen?aAdrian explică (pentru Catrice):

Nu intreb ca sa mai fie ci daca se va ajunge cumva acolo!

| Sofer a răspuns:

Deocamdată nu. Nici nu îmi pun genul asta de întrebări.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Posibil ori ce dar ori cum toata treaba asta cu corona a adus numai necazuri sa data afara in prostie si nici angajari nu se fac. Parca e tot mai rau.

| Werrich a răspuns:

Doamne Ajuta, si eu sper! Mi-a placut mult in starea de urgenta.

| Golopen?aAdrian explică (pentru Werrich):

Da pentru ca s-a stat acasa

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca da, s-ar putea sa preia modelul altor tari, am auzit ceva de 2 saptamani carantinta, 2 saptamani nu.
Nimic nu e batut in cuie, te poti astepta la orice.

| Legion7X a răspuns:

Da, este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu din 2 motive:
1. Presedintele nu mai poate restrange drepturi prin decret
2. Ar prelungi mandatul Parlamentului

Dar esti intr-o stare de urgenta numita altfel, nu e nicio diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana nu vin vaccinurile eu nu cred ca o sa mai puna.
Oricum, nu e imposibil.

| MPersephone a răspuns:

Nu stiu daca economia permite.
Ar putea impune din nou oarecare restrictii, dar nu severe chiar asa cum au fost.

| Golopen?aAdrian explică (pentru MPersephone):

Restrictii vor mai fi si inca se vor mai impune

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Da, exact in 420 de ore o sa fin carantinati

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Da sigur ne vom intoarce

| Alinailies a răspuns:

Sper ca nu desi... nu se stie?

| LilWatamaloon a răspuns:

Exista o posibilitate foarte mare sa se intample asta, deoarece numarul de persoane infectate creste rapid, chiar si facultatile aleg sa renunte la ideea de a avea un regim hibrid de predare.De asemenea, in unele zone numarul de persoane infectate este atat de mare incat li s-a impus din nou sa foloseasca acea declaratie prin care se precizeaza toate detaliile parasirii localitatii.

| rereselpahfeliedemaine a răspuns:

Cine vede aceasta intrebare, sa se documenteze cineva in afara de mine legat de intrebarea asta: conform articolului 26 paragraful 2 din constitutia din 1991, nu este obligatia de a purta masca neconstitutionala conform faptului ca OMS a dovedit in iulie 2019 ca nu au nici un efect fata de raspandirea coronavirusurilor pe cale aeriana? Daca ma baga cineva in stare de urgenta si nu e razboi poate sa imi pupe ranga

| suntserios a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Esti imbecil sau doar nu ai reusit sa intelegi cele 10 cuvinte din articolul 26?

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru suntserios):

Explica, fratele meu.

| suntserios a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

"Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăşi, DACA NU INCALCA drepturile şi libertăţile altora"

daca tu nu porti masca imi incalci dreptul meu la sanatate... ala garantat de articolul 34. Simplu.

| Wr3nch a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Coiboi prin faptul ca tu nu porti masca periclitezi sanatatea altora:)) Also in caz ca ai rata stirea mastile is utile, si OMS-ul si-a schimbat parerea:))
https://www.mediafax.ro/......e-19250304

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru suntserios):

Sub ce dovezi? De unde stii tu, ca dintr-o masa rezonabil de mare de oameni ai luat-o de la mine? Asta spun... si daca mi-ai fi citit tot raspunsul ai fi vazut ca am citat un studiu care arata ca aceste masti nu au nici un efect.

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru suntserios):

De asemenea, art.34 mi se pare mai mult orientat spre a pune baze sistemului sanitar, nu pentru a pune oricarui de-asta fara pregatire standard o masca pe fata.

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu am insultat pe nimeni si as vrea sa fie gestul reciproc, pentru o discutie civilizata, nu pentru ca mi-ai fi ranit sentimentele cumva. A sunat 2003, isi vrea insulta de rahat inapoi

| suntserios a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Daca nu porti masca langa mine ai toate sansele sa atentezi la sanantatea mea. SIMPLU.
Si OMS recomanda purtarea mastii.
OMS a spus in prima faza ca nu au efect mastile simple in ceea ce priveste luarea virusului. Dar e la mintea cocosului ca sunt utile la raspandirea avestuia. S au facut sute de studii deja.

Nu mai fi inca un imbecil in mare de imbecili anti masca. Ca e o bucata de carpa care iti acopera mecla. Nu semna ca esti prost in public. Poarta masca.

| Wr3nch a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Okey, retrag insultalaughing Dar verifica un pic sursele inainte sa zici ce zice OMS-ul despre X, ca lucrurile se mai schimba. Sau esti din brigada #fatabotnita si ai venit aici doar pentru caterinca?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Daca iei si cauti mult o sa gasesti si studii care zic ca prezervativele nu au efect. Atunci de ce mama naibii se mai vind/folosesc? La fel si cu mastile. Sint si "studii" conform carora pamintul e plat. Orice lunatic poate veni cu un "studiu" si sa il faca public.

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e ca oamenii care au deja o parere vor lua in considerare doar ce le convine lorlaughing Ca aia care is convinsi de o proasta pe YouTube ca vaccinurle provoaca autism, si aduc in discutie acel studiu fals care a afirmat asta acum nu stiu cati anilaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu am o parere dar sunt deschis la dovezi noi in diverse sensuri. Cum ar fi privind originea virusului, care dupa unele surse care si-au riscat pielea efectiv pentru a spune asta e de laborator. Acum, ca a fost scapat accidental sau intentionat, asta e partea a doua. Cert e ca virusul e printre noi, nu e doar o raceala/gripa banala, si purtatul corect al mastii si distantarea sociala AJUTA. Cine neaga asta e absolut retard. Legat de vaccinuri si autism... e acelasi lucru cu una care isi cumpara poseta Gucci si dupa ce iese din magazin e violata. Conform logicii astora cu autismul, Gucci e vinovat ca aia a fost violata.

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Autismul a fost și pe vremea lui Ceaușescu, chiar dacă nu îi vedeam noi. Și nu îi vedeam pentru că toți copii astfel bolnavi erau duși în locuri speciale distanțați social. Acești copii socializau la propriu cu șobolanii. Pentru că Ceaușescu vroia să aibă numai și numai oameni sănătoși în popor.
Filmul "Decrețeii" îl găsești pe YouTube.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Da, stiu. Sau, daca aveau noroc, erau pusi cu gramada dar erau considerati cam ramasi in urma. Am avut o colega de-asta. Biata de ea era pe alta planeta, nu era neaparat proasta, dar cam muta si nimeni nu se intelegea cu ea. Cu ce o ajuta sistemul? O tot lasau repetenta...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Nu incalca nimic. In schimb, nepurtarea incalca dreptul la viata si dreptul la sanatate, prevazute in constitutie.
So, jet de aici, retardel.

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum specific incalca aceste drepturi?

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru suntserios):

Legit eu am intrebat pentru ca m un inceput de reactie probabil autoimuna la masca. nu sunt ceva fanatic, doar ca nu pun sanatatea unui necunoscut inaintea mea. pana acum s-a inrautatit si incep sa port metode alternative pe baza de bumbac des

| suntserios a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Pana acum erai cu constitutia in cap si acum esti cu reactii autoimune? Mai ai scuze?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru rereselpahfeliedemaine):

Punandu-i pe ceilalti in pericol tu, nepurtator de masca, care esti asimptomatic si iti versi balele pe ceilalti oameni cu care vorbesti.