Întrebare recomandată | GabrielGL a întrebat:

Salut TPU. Stie cineva cum e treaba cu un catatean american daca vine in Europa? Ii trebuie aceleași acte ca si unui european care vrea sa se duca in America pentru vacanta?

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Daca persoana este cetatean american si vine pentru o perioada de sub 90 de zile NU trebuie viza in toata zona Schengen.
La fel se aplica si daca persona vrea sa vina in Romania.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ii trebuie viza de turist, asa cum iti trebuie si tie sa calatoresti in America.

| sierra1 a răspuns:

Doar un pașaport și o viză (diferența e că el o obține la vamă)

| Andrei0003 a răspuns:

Depinde unde în Europa. Că nu e același lucru sa meargă în Belarus în comparație cu Norvegia.