| stangaionut a întrebat:

sunt clasa 6-a si am pentru luni de citit pentru lectura o poveste.ce poveste ati recomanda pentru lectura de clasa a 6-a sper ca nu veniti cu romana WTF. ceva povesti de scriitori romani etc. mersi dar sa fie pentru clasa 6-a

3 răspunsuri:
| OtiliaP a răspuns:

In ce scoala inveti sunt curioasa? Ma frate povesti pentru clasa a 6-a? Poate naratiuni, povestiri! Dar chiar povesti?

| cei7pitici a răspuns:

Ursul pacalit de vulpe, capra cu trei iezi, scufita rosie, punguta cu doi bani, Fat frumos din lacrima, Fata babei si fata mosneagului, Praslea cel voinic si merele de aur etc gasesti tu ceva! Du-te repede si citeste!

| SmoKeD a răspuns:

Amintiri din copilarie capitolul 2
Daca nu-ti place poti incerca cartile de jules verne : 2 saptamanai in balon, ocolul pamantului in 80 de zile, o calatorie spre centrul pamantului
Daca nu iti plac nici astea incearca "singur pe lume" de Hector Malot