| Bam64 a întrebat:

Sunt la liceu si am 17 ani.Iar dupa scoala nu am ce face si as vrea un loc de munca part-time.M-am gandit la kfc sau mcDonalds, doar ca nu stiu daca ma pot angaja la varsta pe care o am.
Pe langa cat primesc lunar de la parinti as vrea sa-mi fac si eu cativa bani.Sunt singur intr-un oras si nu cred ca ar fi o idee atat de rea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e posibil. De la 16 ani te vor angaja fara probleme firmele alea.
Poti alege sa lucrezi part-time, 4 ore, insa sunt sanse mari sa ti se ceara intervalul orar 5-22, pentru ca atunci au cea mai mare nevoie. Insa discuti tu cu angajatorul.
Nu, nu ar fi o idee rea, cu conditia sa nu neglijezi scoala, ca aia e prioritatea ta numarul 1.
Pe langa KFC si McDonald's, si PizzaHut e un bun angajator pentru tineri care au nevoie de program flexibil.

Salariul depinde putin si de oras, cred. Aici, in Cluj-Napoca, salariul net de baza pentru programul de 4 ore este de 820 lei, la care se adauga bonuri de masa si bonusuri, ajungandu-se pana la vreo 1300 de lei, asta daca indeplinesti criteriile pentru bonusurile respective (de prezenta, de performanta etc.).

Poti trimite foarte usor un CV online, pe site-urile firmelor respective, iar daca te vor, te suna ei.
CV-ul il poti completa direct aici: https://europass.cedefop.europa.eu/documents/curriculum-vitae
Il salvezi in calculator sau pe un cloud, si il atasezi acolo, pe site, te descurci 100%, e extrem de usor.

Tot acest site, din link-ul de mai sus, te si invata cum sa realizezi corect CV-ul.
Vei fi chemat si la un interviu, inainte de angajare. Dupa interviu, daca te vor, vei fi trimis la o serie de analize, care sunt platite de ei.
Odata angajat, treci printr-o perioada de training, langa un membru mai vechi al echipei, pana te poti descurca singur. In cele mai multe cazuri, colectivul acestor restaurante, atat colegii cat si conducerea, sunt foarte primitori si friendly, te vei acomoda usor, nu pune nimeni presiune pe tine, esti sustinut, tot ce trebuie sa faci este sa fii serios, sa te tii de treaba. Seriozitatea e foarte, foarte importanta. Ai doar 17 ani, asa ca trebuie sa castigi increderea, trebuie sa arati ca esti destul de matur pentru job.
Multa bafta sa ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva mai sus spunea de weekend. Da, este posibil si in weekend, insa tura de 8 ore, vineri-sambata-duminica. Nu cred ca tu, elev fiind, ai putea face asta. Vinerea ta ar fi ingrozitor de grea. Sugestia mea este sa alegi programul de 4 ore.

| MissAnneMary1 a răspuns:

Ai putea sa lucrezi la restaurante dar doar in weekend. După ore nu cred ca e posibil sa lucrezi undeva