| Voicu_Ionela_1999 a întrebat:

Sunt pe a 8-a si nu m-am gandit inca la ce profil sa dau la liceu. Adica as bate pentru filologie, dar ce alte profile "de succes" mai sunt? Tin sa precizez ca-s cam paralela cu matematica deci un profil care nu se bazeaza asa mult pe ea.Dau funda si multuuumesc

Răspuns Câştigător
| Antogirl a răspuns:

Hei! In primul rand vreau sa-ti urez succes la examen, stiu cum e sa treci pe acolo.
In prezent sunt in liceu, a 11-a si as putea sa-ti dau un sfat cat de cat subiectiv. Ideea este ca daca nu-ti doresti un profil bazat pe matematica, nu-ti recomand: mate-info, mate-info bilingv. La stiinte ale naturii( bio-chimie) o sa ai de a face cu matematica la fel de grea ca si la mate-info (pana in a 11-a cand materia devinde mai simplista si o sa fie M2, nu M1- cea mai grea matematica). La profil mate-info simplu/bilingv/bio-chimie o sa ai de furca cu fizica,chimia matematica, mai putin romana sau geografia, istoria.
Daca ai o inclinatie spre literatura, geografie, istorie si iti plac atunci alege filo (orice fel de filo) sau stiinte sociale. Bacalaureatul e simplist, dai din isto, geogra, romana (si nu mai stiu exact).
Acum in ceea ce priveste domeniu de viitor, domeniul e acela la care te pricepi cel mai bine. Daca o sa fi un informatician o sa castigi bine, daca o sa fi un doctor bun poti merge afara si o sa castigi la fel de bine sau daca o sa fi ceea ce iti place o sa iti fie bine in viata atata timp cat faci ceea ce iti place. Crede-ma ca eu mi-am ales greu facultatea, chiar greu pentru ca parerea ti se va schimba de la un an la altul. Nu ai cum sa stii de acum ce o sa fi peste 10 ani, dar cu siguranta daca iti urmaresti scopul( sa devii inginer/ scriitor/ traducator/ etc) o sa reusesti! Sper ca te-am putut ajuta.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Științe sociale
E la fel ca filologia
Restul sunt cu matematică, nu te interesează, nu bun pentru tine.

| 4StarLight a răspuns:

Păi dacă eşti cam pe lângă matematică te poţi duce ori la fiologie ori la ştiinţe sociale!
Să ştii că în clasa a 8-a nu îmi plăcea deloc metematica, dar am ajuns să o înţeleg şi acum îmi place foarte mult!
Este bine să te gândeşti de pe acum, dar nu să iei o hotărâre definitivă, îţi spun din experienţă! Multe lucruri se pot schimba şi ceea ce crezi că urăşti poate va ajunge să-ţi placă!
Deci pe latura umană sunt filologia şi ştiinţele sociale unde din clasa a 11-a nu vei mai face deloc matematică!

| anonim000x a răspuns:

Daca nu esti buna la mate, du-te la unam, la ce profil iti doresti.Nu stiu ce intelegi tu prin"profil de success". Daca te referi la un profil din care sa iti poti construi un viitor, tin sa te informez ca orice profil e bun in felul lui si ca poti avea success in orice domeniu.Important este sa mergi la profilul la care vrei si sa faci ceea ce iti place.

| anaM2000 a răspuns:

Salut! De succes, cred ca este profilul stiinte ale naturii, de acolo poti opta pentru medicina, informatica, drept si multe altele. Mai pe scurt la aceste profil faci de toate, insa se bazeaza mai mult pe romana, matematica, fizica, chimie, biologie. Te inteleg in legatura cu matematica, la fel eram si eu in clasa 8-a, insa la liceu reiei toate notiunile invatate in gimnaziu si vei invata multe lucruri logice. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai vreo intrebare te rog sa mi-o adresezi! O seara frumoasa!

| Max2016 a răspuns:

La bio chimie.Succes