| AianaPetrescu29 a întrebat:

BUNAAAAA TPU! Urmeaza sa-mi completez fisa cu optiunile pentru liceu insă am o nelamurire. As vrea sa merg la un liceu economic pentru ca mi s-au parut foarte interesante acele materii ce se bazeaza pe module si practica, e foarte super din ce am auzit de la cei pe profil economic doar ca singura problema e la matematica, nu prea ma descurc la matematica, am auzit ca voi face M2 si fiind un nivel de dificultate mediu, oare voi putea sa ma descurc? M-am mai gandit si la un profil de filologie doar ca am probleme cu latina. Nu am facut nicio ora de latina pana acum si probabil imi va fi greu sa o iau de la 0 in a 9-a. Aaaaa da si nici la engleza nu prea ma descurc asa bine, am probleme cu traducerea. Cei care sunteti la un profil mentionat mai sus, imi puteti spune la ce voi da bacul si tezele? Si imi mai puteti spune si cate ore pe saptamana voi face la fiecare materie la fiecare dintre profile? Multumesc

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

1. Nu te duce la profile de real daca ai probleme cu matematica. Avand probleme cu ea, o sa ai si cu fizica si chimia. In a12-a o sa dai bac la matematica si nu cred ca vrei sa-ti traga media in jos.
2. Latina? hah. Ce latina frumoasa am facut eu. Numai stat degeaba si pus note de 9 si 10. Acum nu sunt sigur daca si la tine o sa fie la fel, doar ca la noi profesorul si-a dat seama ca este o materie expirata si ca nu ne va folosi la nimic. Exact cum este si desenul sau muzica.
La engleza stai linistita, nu trebuie sa fii super buna ca sa treci. Un 5 acolo tot poti lua la engleza. Acum depinde de profesor, ce-ti da sa faci si ce cerinte are.
3. Daca te vei duce la profil uman, o sa dai bacul din romana, istorie + o materie la alegere (logica pe care o si recomand, sociologie, geografie, psihologie, economie si filosofie)
Teze se dau din romana, istorie, engleza + logica in clasa a9-a, psihologie in clasa 10-a, sociologie sau economie in clasa a11-a, filosofie in clasa a12-a.
4. Cam asa arata un orar al clasei a9-a de filologie https://imgur.com/a/IjZgp1J

| AianaPetrescu29 explică (pentru Nemessys):

Multumesc mult pentru sfaturi, insa daca am probleme doar cu matematica, o prietena care e la economic mi-a spus că profesorii sunt de treaba si chiar inveti acolo dar nu stiu ce sa zic, ma atrag mult materiile alea specifice unui profil economic si practica, acum o sa vad eu ce fac, pe 2 sau 3 iulie va trebui sa imi completez optiunile, iar daca merg la economic si nu imi place si cred ca e prea greu, ma pot transfera la filo?‍♀️

| Nemessys a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Bineinteles ca poti, insa doar la finalul clasei a9-a si va trebui sa dai niste diferente.