| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Sunt student in anul 2 la o facultate din București, taxa, dar am înghețat anul pentru a da in alta parte.
Problema este ca unitatea de învățământ la care aplic acum imi cere ca in cazul in care sunt admis sa aduc diploma de bac si foaia matricolă in original (tin sa menționez ca acestea încă se afla la secretariatul facultății)
Poate sa imi spună cineva cat durează sa le primesc înapoi, adică cât durează sa renunț la acesta facultate?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Le trebuie diploma in original pentru ca fara ea nu poti fi la buget.
In mod normal ar trebui sa poti sa te retragi de la facultate aia si sa iti de diploma in decurs de cateva zile.
Dupa ce faci cererea sa te retragi o sa iti dea o foaie de la secretariat cu care o sa trebuiasca sa te plimbi pe la diverse departamente care sa iti semneze ca n-ai datorii iar pe baza ei se face licidarea cum se zice la noi.

PS: Vezi ca daca la facultatea curenta ai fost pana acum la buget, la asta noua o sa faci cu 2 ani mai putin la buget.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să ți-o returneze pe loc (faci 2 faculte simultan)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă doar l-ai înghețat anul. nu ai renunțat. După ce faci cerere de renunțare, ar trebui să se rezolve în maximum 30 de zile.