| MihaelaDart a întrebat:

Unde aș putea să-mi refac certificatul de naștere? L-am pierdut. In Romania voi ajunge peste 3 săptămâni. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

La primaria localitatii unde te-ai nascut poti solicita un dublicat.

8 răspunsuri:
| debarasator63 a răspuns:

Sau:
"În cazul cetăţenilor aflaţi în străinătate, duplicatul poate fi obţinut de o altă persoană împuternicită prin procură specială notarială apostilată cf Convenţiei de la Haga (în cazul ţărilor semnatare ale acestei convenţii) sau procură specială consulară(eliberată de Ambasada sau Consulatul României din ţara respectivă), în care se va menţiona expres,, pentru obţinerea certificatului de naştere/căsătorie/deces (după caz) de la starea civilă""

| MihaelaDart explică (pentru debarasator63):

Nu e nevoie sa fac împuternicire căci tot vin in țară. Nu veneam special pentru certificat, nu aveam nevoie de el, ci vreau să-l am in caz că voi avea. Mulțumesc oricum pentru informație.

| Dandinelle a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si nu uita ca o sa ai nevoie de el cand schimbi pasaportul sau cartea de identitate. Ar fi bine sa iei copia sau daca e certificat de tipul vechi (gen carnetel sa il refaci in formatul european.

| MihaelaDart explică (pentru Dandinelle):

Cel pierdut era certificatul nou. De fapt nu mai știu unde l-am pus, este de negasit in casă.

| Rux2000 a răspuns:

Daca nu esti in Romania informează'te la ambasada

| MihaelaDart explică (pentru Rux2000):

Nu-i necesar. Oricum voi fi în România peste câteva săptămâni, am întrebat unde se face in tara.

| Rux2000 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ah ma scuzi, atunci trebuie să te duci la primăria localități unde te-ai nascut asa cum a spus si mont