| chiruav a întrebat:

Va rog sa imi spuna cineva care se pricepe cu windows-urile, de ce cand am vrut sa deschid un program cu un anumit fisier se deschid toate cu fisierul ales?!? Si de fiecare data mi se intampla asta in windows 7, si m-am saturat sa tot fac windowsul! Va rog daca se poate, sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa se deschida normal!

Răspuns Câştigător
| ADDYYY a răspuns:

Windows 7 ca windows 7 dar ce editie? home/professional/ultimate...in fine.Parerea mea este ca ai vreun program ceva care-l instalezi de obicei dupa instalarea windows-ului care iti schimba tot, o varianta ar fi ca sa mai schimbi odata windows-ul si sa instalezi programele cele de toate zilele apoi sa le iei prin eliminare(ai instalat programu apoi vezi cum se comporta, daca incepe iar cu ''toanele'' apoi ultimul program instalat iti face necazuri) este o metoda mai ''traditionala'' dar... poate da roade cine stie.Mult succes!

4 răspunsuri:
| ADDYYY a răspuns:

OOO stai putin ca nu te-ai exprimat bine,un program nu-l poti deschide cu un fisier ci invers,fisierul il deschizi cu un program.Bun,s-o luam cu inceputul,formatul care de regula il deschizi tu, oricare ar fi, ti-l deschide mereu, asta nu e o problema, tot ce trebuie sa faci este doar sa dai click dreapta pe fisierul ales(care vrei sa il deschizi si ti-l deschide mereu cu programul specificat) si apoi pe ''deschidere cu''->''alegere program implicit'' si debifezi casuta de mai jos ''programul selectat va deschide intotdeauna acest tip de fisier''.Cam asta ar fi de facut.Mult succes!

| chiruav explică (pentru ADDYYY):

Am incercat, dar tot nu pot deschide programul de exemplu : fisierul se deschide cu Java, si am facut ce mi-ai zis si am dat ok, dar nu merge deschis cu softworul de la el, ci se deschide cu Java si oricum imi da eroare! Oricum multumesc pentru atentie!

| ADDYYY a răspuns (pentru chiruav):

Nu ai pentru ce dar, daca vrei, hai sa nu lasam treaba neterminata.ce versiune de windows 7 folosesti si pe cati biti? te rog sa-mi dai si niste detalii a configuratiei pc-ului ca sa avem toate variabilele
winking succes!

| chiruav explică (pentru ADDYYY):

Am windows 7 ultimate pe 32 biti

| ADDYYY a răspuns (pentru chiruav):

Windows 7 ca windows 7 dar ce editie? home/professional/ultimate...in fine.Parerea mea este ca ai vreun program ceva care-l instalezi de obicei dupa instalarea windows-ului care iti schimba tot, o varianta ar fi ca sa mai schimbi odata windows-ul si sa instalezi programele cele de toate zilele apoi sa le iei prin eliminare(ai instalat programu apoi vezi cum se comporta, daca incepe iar cu ''toanele'' apoi ultimul program instalat iti face necazuri) este o metoda mai ''traditionala'' dar... poate da roade cine stie.Mult succes!