| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca ma ajuta batoanele cu de la Nesquick, Chocapic si Fitness cat de putin in cresterea muschilor sau cel putin dac nu ma ingras. FUNDAA!

Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Citeste ingredientele, daca au zahar, ingrasa. In prezent sunt o multime de batoane pe piata, in variante mai sanatoase sau mai putin sanatoase...citeste ce contin. Pentru cresterea muschilor sunt necesare proteinele(carne, oua, seminte si nuci, lactate, leguminoase, ciuperci, etc). Carbohidratii(paine, cartofi, orez, chiar si batoanele acestea din cereale) iti furnizeaza energie, pe care daca nu o consumi, se va depune.

3 răspunsuri:
| userul7200 a răspuns:

Nu ajuta la cresterea muschilor si nici nu ingrasa daca nu sunt consumate in exces. Le poti considera doar o sursa de energie.

Totusi eu in locul tau as incerca sa le inlocuiesc cu protein bar's deoarece nu au aşa multe "prostii (coloranti, conservanti etc)" in ele si sunt mai sãţioase.

| AlexDFY a răspuns:

Nu te ajuta in cresterea masei musculare, dar consumate in excens, ingrasa.

| Crisan_Emanuela_D_1994 a răspuns:

Nu ajuta. Decat daca doresti sa le consumi ca si o mica gustare, iar consumate în exces pot duce si la ingrasare. Funda?