| Norbert97 a întrebat:

Salut tuturor! As dori sa imi cumpar ceva in rate sa zicem ca ar fi un S8 sau un Smart TV care costa peste 2500 lei. Si il cumpar de pe eMAG sau altex. As dori sa stiu daca voi ati cumparat in rate ce trebuie facut? Cum functioneaza? Ce acte am nevoie? Ca am inteles ca e destul de complicat si ma bate gandul sa iau ceva in rate. Astept raspunsuri de la cei care au cumparat ceva in rate. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La eMAG poți cumpăra în rate dacă ai unul dintre cardurile de credit acceptate de ei (ING, AVantaj etc.) sau ți se aprobă un credit la una dintre IFN listate pe pagina lor. La Altex e posibil să fie aceleași condiții.
Dacă te referi la IFN-uri, nu e prea complicat, dar nu se face chiar pe loc. Și e neapărat necesar să ai un venit constant (salariu, dividende, drepturi de autor etc.).

| Roxette99 a răspuns:

Eu nu cumparat niciodata nimic. Dar te sfatuiesc daca vrei sa o faci sa iei ceva care crezi sigur ca nu poti cumpara cu bani toti deodata. Si sa o faci pe o perioada cat mai scurta rata.