| andreeacristescu a întrebat:

Salut tuturor! Maine am interviul pentru viza la Ambasada SUA. Am solicitat o viza de tipul B1/B2. As dori sa stiu ce fel de intrebari voi avea si in ce limba (romana/engleza)?

Multumesc anticipat! Toate bune!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Toti ofiterii consulari vorbesc fluent in limba romana--- de alfel, toti angajatii ambasadei vorbesc romaneste.
Daca situatia ta din formularul de aplicatie nu este suficient de convingatoare ti se vor pune intrebari si se vor cere, probabil, si alte documente. Nu am cum sa stiu ce fel de intrebari se pun fiecaruia dintre solicitantii de viza --- mie nu mi s-a pus nicio intrebare legata de scopul vizitei, doar mi-au retinut pasaportul. Dupa doua zile curierul mi-a adus (acasa, in Cluj) pasaportul cu viza de turist si valabilitate de 10 ani.

Succes si s-auzim de bine!

1 răspuns:
| AlexAndrei96 a răspuns:

Nu stiu ce e aia o viza dar daca te duci la Ambasada din SUA clar o sa se vorbeasca engleza. Daca te intrebi de ce ti-am raspuns daca nu stiu ce e aia o "viza" si o "ambasada" sa stii ca ti-am raspuns pentru. ca intrebarea ta era a III-a.