| SweetyღGirl a întrebat:

vreau niste citate despre filosofie,viata,sentimente,mintea omului, natura etc.chiar si fraze mai lungi.

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Aici sunt toate:
http://citate.unica.ro/
..si daca lipseste ceva, gasesti aici:
http://www.intelepciune.ro/
Numai bine.

| Dumnezău a răspuns:

Viata nu trebuie pierduta pe TPU si printre fade,false filosofii ce incarca mintea omului de nesiguranta, facandu-l astfel distant fata de proxima sa origine naturala si sacerdotala, filosofii ce il fac sa abandoneze realele sentimente de care trebuie sa se lase pilotat.

Acum, fuguta pe Citatepedia si lasa lenea, ca nu-i sanatoasa.

| PotatoMustDie a răspuns:

A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos.
Când vorbeşti mult, aproape întotdeauna spui şi ce n-ar trebui spus.
Conştiinţa:… lumina inteligenţei pentru a distinge binele de rău.
Cuvintele sunt vocea inimii.
Este greu să găseşti o pisică neagră într-o cameră întunecată, atunci când ea nu se află acolo.
Fiecare lucru are frumuseţea lui, dar nu oricine o vede.
Ignoranţa este noaptea minţii, dar o noapte fără lună şi stele.
Modestia este fundaţia solidă a tuturor virtuţilor.
Natura ne aseamănă. Educaţia ne deosebeşte.
Numai cei foarte înţelepţi şi cei foarte ignoranţi nu se schimbă.
Nu te ruşina de greşelile tale, transformându-le în crime.
Nu contează cât de încet mergi, atâta vreme cât nu te opreşti.
Nu trebuie să fii trist că n-ai fost remarcat. Fii trist că n-ai făcut nimic remarcabil.
Oamenii se aseamănă în natura lor; obiceiurile îi diferenţiază.
Păstrează credinţa şi sinceritatea ca principii primordiale.
Proştii se plâng că nu sunt cunoscuţi de suficient de mulţi oameni. Înţelepţii se plâng că nu cunosc suficient de mult oamenii.
Raiul înseamnă să fii una cu Dumnezeu.
Tăcerea este prietenul adevărat care nu te trădează niciodată.
Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere. Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.
Unde se găseşte un om care să fie pentru sine însuşi un cenzor sever, un martor, un acuzator, un judecător; care să-şi recunoască vina, să se cheme el însuşi în faţa tribunalului conştiinţei sale, să se recunoască vinovat şi să se pedepsească?
Un tablou este un poem fără cuvinte.
Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori.

| muffy1 a răspuns:

"here is a list of fearful things
the jaws of sharks, a vulture's wings
the rabid bite of the dogs of war
the voice of one who went before
but most of all...
...the mirror's gaze...
which counts us out our numbered days

Trecând de noaptea grea din jurul meu,
Neagră ca iadul, fără de sfârşit,
Îi mulţumesc oricărui Dumnezeu
Pentru sufletul meu necucerit.

În gheara sorţii strâns fără cruţare
Nu am dat înapoi şi n-am strigat
Lovit de întâmplările amare
Capul mi-e-nsângerat, dar nu plecat.

Dincolo de blesteme şi de lacrimi,
Pe-acest tărâm de umbră subjugat,
În anii plini de-ameninţări şi patimi
Sunt şi voi fi la fel, neînfricat.

Nu mai contează cât de aspru-i drumul,
Ce liste cu pedepse vin mereu,
Eu, azi, al sorţii mele sunt stăpânul -
Sunt căpitanul sufletului meu.

Invictus de William Ernes Henley

" calatoria e fatala prejudecatilor, bigotriei si mintilor inguste, si multi oameni au nevoie disperata de ea din cauza acestor lucruri, viziunea intreaga si caritabila a oamenilor nu poate fi castigata vegetand in un colt al Pamantului timp de intreaga viata a unui om"-Mark Twain

Come to the edge-we might fall!
Come to the edge_it's to high!
COME TO THE EDGE-and they came
And we push and they flew!-Christopher Logue

"nu e criticul cel care conteaza, nici omul care arata unde cel puternic a gresit, ori care arata unde cei ce fac puteau face mai bine, creditul il are omul din arena, a cauri fata e plina de praf, sange si transpiratie, care incearca curajos si a carui esecuri sunt tot mai putine, care cunoaste marele entuziasm, marea devotiune si se consuma in o cauza nobila. Care la apogeu cunoaste triumful adus de marea implinire, si care in cel mai rau caz, de greseste, cel putin greseste incercand eroic, ca astfel locul lui sa nu fie niciodata la un loc cu acele suflete timide si reci, care nu cunosc nici victoria nici infrangerea."-Theodore Roosevelt

| mitzuthebest a răspuns:

EU nu am un raspus prea lung happy
Stiu ca nu stiu nimic-Socrate
Cel ce nu se regaseste in cetate este fie fiara, fie zeu-Aristotel
Cand privesti in abis, abisul priveste inapoi-Nietzsche