| CuTup3u a întrebat:

vreau sa ma trec pe linux si am o intrebare care nu o inteleg:

-Daca imi instalez linux pe pc, windowsu` care il am se sterge sau linuxu e doar un program care fara windows nu merge?
Ce linux imi recomandati? (Un link)
Si se baga pe cd ca un windows obisuit? va rog ziceti tot ce credeti ca mi-ar fi de folos. Niste tutoriale mai detaliate daca se poate.

mersi

2 răspunsuri:
| JucărieLEGO a răspuns:

Daca nici nu stii ce presupune mai bine nu te mai bagi. Stai in banca ta. Ai auzit si tu undeva ca e smecher Linux si vrei sa-l bagi. Nu e pentru oricine care abia stie sa utilizeze Windows.

| Blaesar a răspuns:

Linux este un sistem de operare, la fel ca si Windows, si nu un program. Iti recomand Ubuntu, cea mai populara versiune a Linux-ului. Poti totusi sa rulezi ambele sisteme in paralel, dar e putin mai complicat. Il poti instala in partitia in care ai acum Windows-ul(C:// presupun) si il vei suprascrie, deci nu iti bati capul cu stergerea vechiului OS. Tre' sa ai grija sa nu ai nimic din ce ti-ar trebui pe viitor in partite, pentru ca instalarea presupune formatarea partitiei, deci curatarea completa a datelor existente in acea partitie. Ubuntu e putin diferit fata de Windows ca interfata dar se invata repede, si iti ofera mult mai multe posibilitati de a face cam orice. Totusi, nu orice software compatibil cu Windows ruleaza pe Linux(in cazul asta Ubuntu) deci gandeste-te bine inainte sa faci trecerea. Bafta tie.
Gasesti link de downdoad si o descriere amanuntita aici:
http://ubuntu.ro/