| KnightOfNight a întrebat:

Salut.Vreau sa-mi imbunatatesc PC-ul, sa-i adaug inca 2 GB de RAM, acum are doar 1 GB.Am scanat pe crucial.com ca sa vad ce memorie e compatibila cu PC-ul meu.Acum vreau sa va intreb daca configuratia memoriei mele e combatibila cu viitoarea si anume:
Memory Type: DDR2 PC2-5300, DDR2 PC2-6400, DDR2 (non-ECC)
Maximum Memory: 4GB
Currently Installed Memory: 1GB
Total Memory Slots: 2
Available Memory Slots:1, memoria pe care o am acum are frecventa 800 MHz si acolo imi arata ca pot baga si cu standard PC2-5300 si PC2-6400.Memoria de aici ar fi compatibila cu PC-ul meu? Sa nu o cumpar degeaba: http://ddr2.3e.ro/kingmax-ddr2-800mhz-2gb-fbga-mars

Răspuns Câştigător
| Flotzone a răspuns:

Da. Este mult mai bun. Dar si mai scump. In fine pana la urma totul depinde de bugetul tau.
Atentie mare:sa fie compatibili cu procesorul si placa de baza.

4 răspunsuri:
| Flotzone a răspuns:

Sugestia mea este sa iti vinzi memoria actuala si sa investesti intr-o placuta de 4 gb 800MHz.

| KnightOfNight explică (pentru Flotzone):

Eu am intrebat daca memoria aceea e compatibila cu PC-ul meu, nu vreau placuta de 4GB.

| Flotzone a răspuns:

Nu este bine sa combini rami de rase diferite.

| KnightOfNight explică (pentru Flotzone):

Am aflat.Acum ma gandesc sa cumpar un Kit dual channel de 4 GB (2x2 GB).Am auzit ca este mult mai bun.Asa e?