| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi mai cumpar inca 8gb ram (Am 8).
Dar nu stiu cum aflu daca sunt compatibili, adica nu stiu nici placa de baza nici ce ddr am.
Cum aflu?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Daca ai windows 10, te duci duce la bara de start, dai click dreapta, apoi task manager, te duci la performance si ar trebui sa-ti apara ceva de genul asta.

https://gyazo.com/56f5ee376a8070eced1b74a09a5f14d0

Iar in dreapta iti arata ce tip ddr ai. happy Cum e la mine acolo 8.00 GB DDR3.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Duci calculatorul la un service, unde iti si vor monta memoria potrivita si ai si garantie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Start-search-cmd-systeminfo.
Acum verfica pe site-ul placi si cantitatea de memorie suportata.

| eduardooo a răspuns:

Sallut,este foarte usor poti sa descarci acest programel,
este foarte mic, si iti arata absolut toate specificatiile,

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Dupa ce l-ai descarcat dai la butonlu "Memory"

Bafta! :)

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a răspuns:

Scoate o placuta de ram si o sa vezi ca scrie pe ea ce ddr e