| CuTup3u a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca iau proteine la 50-70 lei, ma ajuta sa ma dezvolt, sa ma ingrasi sau sunt doar asa...
sunt cam slab si vreau sa ma ingras putin ca stau hainele cam naspa pe mine, sunt inalt si foarte slab si nu imi place.
Ziceti daca ati incercat sa luati proteine si daca v-ati ingraseat dati un link cu ce proteine ati luat!

Multumesc!

14 răspunsuri:
| DraGfirE a răspuns:

De ce iei proteine nu e bine si eu sunt in situatia asta si azi mi-a zis cel de la sala sa iau suplimente pe baza de carbohidrati nu sunt ca proteinele astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraGfirE):

Serios? de ce nu e bine? Argumenteaza copil mic, care n-ai citit o carte in viata ta

| DraGfirE a răspuns (pentru Cosmin86):

Despre asta da nu am citit o carte intr-adevar si nu sunt copil mic poate mai mic ca tine la varsta si la inaltime poate dar asta nu inseamna sa ma jignesti.winking Mie asa mi-a zis ala de la sala dar cred ca nu o sa iau nici suplimente ca am citit ce ai scris si o sa urmez si eu sfatul tauwinking si mersi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraGfirE):

Suplimentele (dupa cum le spune si numele) trebuie sa SUPLIMENTEZE o alimentatie, iei din suplimente ce nu poti asigura din mancare.

Eu spre ex. iarna am nevoie de vitamine & minerale ca suplimente, pentru ca nu prea gasesti fructe de sezon ( si nu cumpar fructe importate sau congelate ), vara in schimb, cand nu prea pot manca multa carne ( nu-mi vine sa bag 1 kg de carne pe zi pe caldura asta ) folosesc concentrate proteice.

Mereu suplimentez ce nu pot din mancare, asta e singurul rol al suplimentelor.

P.S. : nu te iei dupa "ala de la sala" sau dupa "altu", te iei doar dupa MEDICI SPECIALISTI sau NURITIONISTI, care chiar stiu despre ce vorbesc

http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html

| DraGfirE a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok,multumesc!

| Cosmin86 a răspuns:

1. intrebari de genul se pun la SPORT, nu la informatii utilitare unde iti raspund toti IDIOTII care nu au citit O CARTE in viata lor

2. la 50-70 de lei nu stiu ce proteine cumperi, de banii aia mai bine iei o creatina

3. proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimentele pentru sportivi sunt MANCARE CONCENTRATA ( zer, lapte, albus de ou, soia, etc. ), nu le considera prafuri magice, sunt TOT MANCARE.

Protenie nu se gasesc DECAT IN MANCARE ( citeste ORICE carte de anatomie, nutritie si o sa vezi ).

4. ca sa cresti ai nevoie si de carbohidrati la greu ( cartofi, orez, mazare, etc. ), baga 5-6 mese CONSISTENTE pe zi, proteine + carbohidrati la fiecare masa

| CuTup3u explică (pentru Cosmin86):

Daca iau Creatina ma ajuta la ceva?
zi-mi tu daca esti priceput ce sa consum si ce sa cumpar ca sa ma ingras

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuTup3u):

De ce sa te ingrasi? mai bine cresti in masa musculara.

mai bine pui kg de muschi decat de grasime

Iti recomand :
http://www.megaproteine.ro/......ncepatori/

Si mai poti lua si o creatina separat, dar nu e neaparat nevoie.

| AntoSweet a răspuns:

Intr-adevar proteinele te ajuta acum pe moment sa-ti dezvolti muschii si sa te ingrasi dar fratelui meu i-a spus instructorul de la sala ca peste cativa ani i se va lasa pielea si vei regreta ca ai luat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AntoSweet):

Instructorul de la sala e un IDIOT.

E IMPOSIBIL ANATOMIC sa ti se lase pielea de la proteine.

Tu consumi ZILNIC proteine ( se gasesc in mancare ), aplicand logica aia => TIE ar trebui sa ti se lase PIELEA

Doamne ce retardati care nu au citit o carte in viata lor

| CuTup3u explică:

Eu vreau sa ma ingras rapid si nu pot sa mananc grasimi, imi vine rau din ele

| MineaStefan1952 a răspuns:

Buna sunt MineaStefan1952
Sa cauti sa marasti numarul de proteine pe care le consumi zilinic acestea find : dintr-o fritura, si doua pahare de bere
La revedere

| catalincatappx a răspuns:

Nuuu ba mai mult te face sa slabesti mai mult1 incearca o dieta mai grasa asa cum sa zic eu (mananca de la fast foud) de ieftin (cu o shaorma, 2pizza, si 3 hambourgheri te faci oleaca mai gras) aaa si nu uita de cartofi prjiti in ulei mult cu checiup! iami ce bun si ce dea calorii si glucide!

| Bizau_Bogdan_1987 a răspuns:

Salut care ma ajuta si pe mine am 65kg 175 si 27 de ani si as vrea sa pun mai care vs in greutate am cumpărat animal juiced aminos368 g, daa pro 120 caps, zmb6 60 caps, creatine mega caps1259 si mutant mass îmi puteți spune dacă va rog daca i bine ce i-au