| sindeiu a întrebat:

Salut! Vreau sa trimit un colet la cineva, ce trebuie sa dau la fan courier? Nu am trimis niciodata un colet.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scrii mare destinatarul si adresa, iar intr-un colt, mai mic, datele tale (expeditor).
Nu uita de numar de telefon.
Sau te duci direct la sediul lor, le dai coletul si le spui adresa.
Gasesti la ei si plicuri speciale, ca niste sacose, care se sigileaza. Au pe ele formular pentru adresa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Asezi toate lucrurile pe care le ai de trimis intr-o cutie potrivită, o ambalezi cu o coală alba, legi cu o sfoară in forma de cruce, ori asiguri coletul cu scotch. Într-un colț, al cutiei, scrii adresa ta completă, iar in colțul opus, adresa destinatarului (nume, adresa, localitate/județul și telefonul).

Suni la firma de curierat (Fan Curier te va taxa enorm, e de preferat să alegi o altă firmă, dar până la urmă e alegerea ta) și vine să-l preia chiar si de la domiciliul tău, contra cost.

| Werrich a răspuns:

Salut, sa stii ca nu se supara daca intri pe site-ul lor:
https://www.fancourier.ro/estimare-cost/
https://www.fancourier.ro/self-awb/