| Crysty_Ciubucciu_1991 a întrebat:

Salut.Vreau si eu sa aflu care e diferenta dintre marijuana si cannabis..stiu ca e ciudat dar vreau sa aflu.

Răspuns Câştigător
| Chio9 a răspuns:

Ce este Marijuana?

Marijuana se produce din planta numita Cannabis.

Este cel mai frecvent drog ilicit utilizat in lume si mult mai periculos decat crede majoritatea utilizatorilor de droguri. Periculozitatea lui si faptul ca a crescut numarul utilizatorilor si a scazut varsta la care se incepe consumul este un semnal important de alarma.

Marijuana se produce din planta numita Cannabis Sativa care a fost cultivata pentru proprietatile ei psihoactive cu mai mult de 2000 de ani in urma. Cannabisul contine mai mult de 400 de substante, dar principalul stimulant al creierului este substanta THC (delta 9-tetratahydrocannabinol). Puterea de actiune a drogului ete determinata de concentratia de THC care variaza in functie de mai multi factori ca soiul plantei, climat, sol, timpul de recoltare. Culturile actuale au ajuns sa produca canepa cu un procent de 4-7 ori mai mare de THC decat aveau culturile din anii '75, iar concentratia din hasis, o rasina extrasa din florile plantei, este de 5-10 ori mai mare ca cea din canepa cruda.

Cum se utilizeaza?

Marijuana, ca si alte produse extrase din cannabis, se fumeaza cel mai frecvent sub forma de tigari, mai rar in pipa. Unii folosesc tigarile obisnuite pe care le golesc de tutun si le umpla cu marijuana, adaugand uneori si alte droguri cu care ii cresc efectele halucinogene. Marijuana se mai administreaza si in ceaiuri, sau ca amestec in prajituri sau alte dulciuri.

| DC_Valy_1998 a răspuns (pentru Chio9):

Daca tot ai dat copy paste puteai sa îl înștiințezi si de Indica, care este o alta specie de planta.