| Norbert97 a întrebat:

Am o intrebare importanta... mi-am schimbat placa de baza de la PC(M863G este modelu)si mai am o sursa de 230 watt... dar chestia e ca vreau sa-mi cumpar o placa video de 1 gb(32 biti) si nu stiu daca imi va suporta sursa? ce ziceti imi suporta? ca nu vreau sa-mi schimb sursa ca imi trebuie pentru placa video si pentru procesor,, apropo mai e o chestie daca imi voi schimba si procesorul atunci trebuie sa pun pasta pe el sau nu? ca am auzit ca daca nu pun se arde? e adevarat? sa pun sau nu? Multumesc de ajutorhappy

Răspuns Câştigător
| ChaCha a răspuns:

Pentru un sistem de sochet A. e destul 230w, ma indoiesc ca placa aia o sa consume foarte exagerat de mult. ce consumatori mai ai pe calculator? exemplu pot sa iti fac al meu, am sursa de 350w 7 ventilatoare, placa video gts450 512/128 ddr5, un hdd de 500gb 4gb ram. si atat, poti cauta pe net modelul respectiv de placa video sa vezi cat consuma. dar eu unul ti-as sugera, placa de baza noua + sursa + proc + placa video si rezolvi ceva

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sursa este slăbuţă, părerea mea este să o schimbi cu una măcar de 350W. Pasta se pune obligatoriu pe procesor altfel contactul termic are de suferit şi implicit procesorul care se va arde.

| ChaCha a răspuns:

Prietene problema se pune in felul urmator, placa de baza pe care ai spus-o tu este sochet A, drept urmare un upgrade la aceasta placa nu se merita, tot odata un procesor pe sochet A nu se mai gaseste decat SH, placa video poa sa fie si de 10gb daca e pe 32biti = 0. In problema cu procesoru, acesta daca este nou vine cu pasta pusa pe el si nu trebuie alta, daca acesta e SH da trebuie pasta noua, inca o chestie pasta trebuies schimbata cam la 6 luni, recomand sa folosesti pasta cu compozitie de argint in proportie de 99%.

Răspuns utilizator avertizat
| Ejay a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/ gasesti tot ce ai nevoie daca cauti ceva bun. O sursa noua la placa aia video nu e nevoie cat timp e de 32biti, e slabuta. Si pasta trebuie sa pui pe procesor daca il schimbi, normal.