| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,daca aș lua un din asta cam cat as consuma căldură pe lună?
Că cică e o varianta economica din câte am înțeles
https://www.emag.ro/......D1KCD3YBM/

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer, ideea ca exista radiator economic e o prostie. Conversia electricitatii in caldura e un lucru foarte usor, iar randamentul e foarte apropiat de 1.

Deci, indiferent ce radiatoare cumperi, daca ai o camera mare de incalzit si e frig afara, costa mult.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Dar, da, sansa se a muri gazat de la un radiator electric e de 0%, spre deosebire de soba cu carbuni, lemne sau gaz.

| lpavel a răspuns:

Ergonomica pe dracu! tu nu vezi ca are un consum de 2000W la capacitate maxima, iar daca nu pui la capacitate maxima nu va face caldura! daca esti ok cu 20 grade in camera nu trebuie sa-l setezi la maxim!
Deci setat la maxim pe luna platesti numai dupa aparatul asta aproximativ 500-600 lei + consumul ce mai ai prin casa! Cam la asta sa te astepti!

| nyoentox2002 explică (pentru lpavel):

La o camera de 15 metrii pătrați nu cred că dau atat

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ba ai sa dai indiferent cat de mare e locuinta/camera! Daca incaperea e mai mica, la maxim poti avea si 25 de grade daca nu atunci 18 grade chiar daca e dat la maxim! dar tu cum ai zis ca o vrei pentru o camera, vei avea suficienta caldura, cam 25 grade la maxim, daca vrei mai putin setezi la mai mic si nu platesti atat, dar chiar si setat la minim te poti astepta la 300 lei pe luna numai de la acest aparat, daca merge nonstop, si trebuie sa mearga ca mori de frig daca nu... laughing vezi tu!

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ca sa-sti faci o dee cat consuma, consuma cat o masina de spalat automata care incalzeste si apa si merge nonstop cat ar merge prostia aia de cutie laughing sau consuma cat un boiler de 100l pe curent dar incalzeste apa nonstop, nu se opreste...

| nyoentox2002 explică (pentru lpavel):

Eu zic că ar fi ok o temperatura de 21 grade! Dar crezi că ar fi mai buna varianta o soba pe gaz? Adica ar fi o varianta economică? Gen noi acasă avem o sobă pe lemne, avem și calorifere dar tot soba pe lemne o folosim dar mai este o camera la vale care nu am horn că așa puneam o sobă că vreau să mă stau eu in camera aia că sa am și eu spațiul meu!

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Candva eram exact ca tine si am incercat si eu de toate, de la calorifere electrice si tot felul de incalzitoare electrice pana la sobe cu gaz pe butelie... Sobele pe gaz sunt putin mai bune ca incalzeste mai repede camera si nu trebuie sa mearga nonstop si consuma cam 1 butelie pe saptamana daca economisesti, daca nu atunci la fiecare 4 zile trebuie schimbat! Dar nu asta e problema cu soba pe gaz, cand se termina butelia iti face un miros urat in camera de poti muri daca se intampla noaptea! Ba chiar au murit multe persoane din cauza asta! Eu dupa ce am incercat toate, am ajuns la concluzia ca cel mai bine e o soba micuta pe lemne iar hornul il faci in exterior, asa am facut eu si numai asa am fost multumit in perioada aceea!

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sau mai bine iti tragi niste tevi de la centrala si pui si acolo un calorifer si cu un foc vei incalzi toata casa! Asta-i cea mai buna solutie!