| Stefu1alex a întrebat:

Salutare... de curand am inchiriat un apartament si as avea cateva intrebari sa pun deoarece nu am mai facut asta niciodata, este prima oara cand inchriez.
1. daca clantele de la usa erau stricate, nu funtionau corespunzator de la inceput, cine are obligatia sa le repare?
2. Este normal ca unele bunuri, cum ar fi masina de spalat, dulapuri pentru haine, (esentiale) sa nu fie, existe chiar daca mi s-a spus clar ca apartamentul o sa fie mobilat?
3.Este normal ca gresia din baie, cada, balconul, bucataria, geamurile sa fie murdare si cu un focar de infectie de in 2 zile dai ochii peste cap?
4. Care sunt obiectele de uz zilnic si casnic care sunt esentiale la inchirierea unui apartament?

6 răspunsuri:
| BlackLight1987 a răspuns:

1- proprietarul are obligația să repare clantele
2-depinde de ce ai inteles tu si ce a înțeles proprietarul prin mobilat.
3-nu ai vazut apartamentul înainte să il închirieze?
4- frigider, masă, scaune, chiuvetă, pat, dulap, aragaz etc. Depinde cum te-ai înțeles cu proprietarul

| Adry05 a răspuns:

1. proprietaru cât timp nu le-ai stricat tu
2. mașina de spălat nu e obligatorie să fie, dacă are pat, canapea, dulapuri etc se cam consideră mobilat
3. nu ar fi normal, dar nici nu-l obligă pe el nimic să curețe, e cam obligația chiriașului și-n plus cred că e făcută la negru înțelegerea, deci chiar n-ai cu ce să-i faci observația
4. aragaz, frigider, dulapuri, masă și scaune și pat/canapea zic eu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai semnat un contract LA NOTAR - NU LA AGENTIA IMOBILIARA! - sau nu? Daca raspunsul e negativ, atunci nu ai absolut nici un drept, nu ai ce comenta, si proprietarul poate sa vina sa te arunce afara oricind.

| Bizon95 a răspuns:

"de curand am inchiriat un apartament'

DUPA celelate 4 puncte, DE CE AI MAI INCHIRIAT APRATAMENTUL?!?
chiar l-ai inchirat fara sa il vizitezi si fara sa te uiti?!?

acum proprietarul are de la tine banii de garantie, NU ai contract cu el decat daca ai fost la notar sau la fisc si NICI UN PROPRIETAR NU FACE ASA CEVA

deci, iti meriti soarta, repara si curata, baga bani in masina de spalat, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Dacă nu le-ai stricat tu, atunci nu e obligația ta să le repari, ci a proprietarului.
2 Dacă în anunț scrie că apartamentul are mașină de spălat, dar în realitate nu are, nu este normal.
4 aragaz, frigider, aer condiționat, mașină de spălat, fier de călcat, televizor, cuptor cu microunde, seif.

| Stefu1alex explică (pentru Bizon95):

Am semnat cu Ravirom, totul legit, nimic la negru