| nashu40 a întrebat:

Salutare!
Doresc să fac un magazin online, fără a apela la firme specializate. Am urmărit mai multe videoclipuri, dar nu m-am lămurit pe deplin.
Îmi trebuie ceva cât mai simplu (asta eventual, pentru că știu că nu prea sunt simple aceste programe) și în primul rând ceva care să fie vizibil în același format și de pe pc sau laptop și de pe telefon.
Iar la plată să pot selecta anumite tipuri de carduri și să fiu anunțat când cineva a făcut comandă de un produs.
Mă poate ajuta cineva cu un sfat?
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Sunt mai multe platforme pe care poți deschide un magazin online. Cam toate pun la dispoziție instrumente de control, contra cost, bineînțeles. Vrei să-l deschizi ca persoană fizică sau ai firmă?

| nashu40 explică (pentru adryang78):

Reprezint pe cineva cu firmă, care dorește să-și facă magazin online.
Da, am văzut câteva platforme, așa pe fugă. Dar diferă mult setările între platforme. În joacă am încercat versiunea free de la WebWave, dar, chiar dacă am învățat setările, mi s-a părut cam ciudat din mai multe puncte de vedere. În primul rând diferă setările de vizualizare pe PC de cele de la telefon. Iar la final, când se ajunge la plată, clientul nu are posibilitatea posibilitatea de a-și alege cardul cu care să plătească, ci trebuie să plătească PayPal. (parcă așa era).
Mi-a mai recomandat cineva PrestaShop, zicând că ar fi simplu, dar am urmărit ceva clipuri și mi s-a părut și ăsta cam aiurea.
Da, persoana respectivă știe și va alege varianta cu plată, nu asta e problema. Problema e că nu știu ce platformă e mai bună și avantajoasă din toate punctele de vedere.