| Cristissilviu14 a întrebat:

Salutare!
Mă interesează să plec în străinătate ca necalificat o perioada ca să îmi strâng niște bani de facultate.
Voiam să vă întreb dacă știți cum să procedez ca să nu iau țeapă...(nu vreau în construcții pentru ca nu-s cel mai fortos).
Ma gândeam în agricultura.
Fundă, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta o agentie romaneasca, cu site, pagina de Facebook si review-uri decente.
Teapa poti lua mai mult la mediere, cand apelezi la intermediari dubiosi, care iti cer taxa de inscriere/de contract, dar nu primesti decat niste foi. Sau te duc in tara respectiva si nu ai nici cazare, nici loc de munca. Dar astea se pot reclama la politie, si se intampla intre persoanele fizice, nu cu societati cu sediu, la care poti reveni.
https://www.facebook.com/LucicosmMediere
www.silverhand.ro
https://www.facebook.com/panapjobs.ro

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca necalificat in strainatate nu vei gasi de munca decat in agricultura sau constructii, fiindca posturile bune si bine platite sunt pentru cei calificati sau cu studii superioare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În agricultură poate fi mai greu ca în construcții. Sunt agenții multe online, pleci cu contract semnat de aici.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate țarile sunt sau vor intra in recesiune deci numai au nici ei bani, si la ei sunt șomeri, degeaba te duci in strainatate ne avand la cine sa stai faci foamea dormi pe strazi in gară ca chiriile sunt mari si locuri de munca nu gasesti pe toate drumurile, cel mai bine este sa i ti gasesti aici un loc de munca, si cu facultate nu mai faci nimic nu mai traim in anii 80-90 cand daca aveai o facultate gaseai serviciu bine platit, acum serviciul bine platit nu se mai gaseste usor nici daca ai facultate deoarece numai au bani patronii sa plateasca angajatiii si fac restructurari adica mai dă afara din ei.

| Țoglă a răspuns:

În vederea emigrării pentru un loc de muncă se folosesc "pilele" de obicei. Adică cunoștințe care ar putea să te ia cu ei, lucrând acolo de o perioadă bună.

Eu sincer nu am încrede în anunțurile de angajare în străinătate de pe internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Țoglă):

Este imposibil sa emigrezi ca muncitor necalificat, indiferent cate pile ai tu in tara respectiva, fiindca documentele de emigrare se fac la GUVERNUL tarii respective numai in anumite conditii de studii si calificari inalte.
Nu mai dati informatie eronata, ca nu ajutati pe nimeni.

| Țoglă a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar mă amuză când văd pe unii ce pot scrie.
Deci după tine îți trebuie facultate să-ți poți găsi un trai în străinătate. Mă faci să râd.
Tu crezi că zugravii/lăcătușii/dulgherii etc. au calificări din România pe când pleacă în străinătate? Să nu mai vorbim de domeniul IT unde se practică freelancing.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Țoglă):

Mai baiete, chiar vorbesti prostii!
Ca sa emigrezi trebuie sa ai studii superioare sau calificari foarte inalte.
Bag sama ca tu nu ai habar ce inseamna emigrat!
la emigrat esti puricat de statul unde doresti sa meigrezi din cap pana in pcioare.
EU si familia mea AM EMIGRAT si da, avem studii superioare si calificari, ca altfel nu am fii fost acceptati in occidnet sa devenim cetateni straini si sa locuim aici.

Nu mai da stafuri eronate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Țoglă):

Practicarea IT-ului prin feelancing NU este emigrare!

| Scorillo a răspuns:

Https://www.facebook.com/carrierejobs
sau
https://www.facebook.com/carriererotterdamnoord
pentru Olanda = primul link e biroul din Tg Mures al doilea e din Rotterdam - gasesti vorbitori de l.b romana la ambele