| djdjdj a întrebat:

Salutare, pentru ca cineva sa trimita un colet prin easybox ce informatii trebuie eu sa ii dau? Se da doar adresa unde se afla easybox? Si de asemenea, se poate ca cineva sa puna acel colet la un easybox eMAG? Sau easybox pe care scrie eMAG poti primi colet exclusiv de pe eMAG. Pick up si easybox e una si aceeasi?

Răspuns Câştigător
| cristiftpu a răspuns:

Ca și persoană fizică, poți trimite colete cu ridicare de la adresă și livrare în lockere (SameDay, Dpd, Gls, Fan etc) prin Cheamă Curier:
https://app.cheamacurier.ro/comanda-noua?shippingMode=locker

Ai nevoie de cont. În stânga alegi adresa de expediție, în dreapta filtrezi după curierii doriți și alegi lockerul în care vrei să ți se livreze pachetul. Nu trebuie să/știi sau să completezi adresa lockerului. Dacă știi cum se numește îl cauți direct în listă, dacă nu, îl poți alege de pe hartă.

Plasezi comanda, plătești și se emite un AWB.

EasyBox-urile sunt lockerele SameDay (fiecare furnizor are o denumire. De ex: FanBox sunt lockerele Fan Courier).

Pick-up points sunt magazine (ex: Profi) / depozite unde lași coletul unei persoane și sunt diferite de automate / lockere unde te descurci singur.

Dacă am înțeles bine ultima întrebare: produsele trimise pot să NU aibă legătură cu eMag. Exemplu, poți trimite un produs oarecare unui prieten.

Spor!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Primesti colet la easybox la comenzile de pe eMAG, prin Sameday. Nu există sa poti trimite tu, ca persoana fizica, altcuiva, la easybox.

| djdjdj explică (pentru darrio2007):

Am vazut ca sunt aceste easybox de la sameday, unde nu scrie nimic legat de eMAG, ci doar sameday si atat, nici acolo nu poate trimite cineva ca persoana fizica? adica eu il ridic de acolo, cine trimite probabil ca poate specifica ca vreau sa il ridic de la easybox

| dullcat a răspuns (pentru djdjdj):

Same day, Packeta si altele sunt in colaborare tot cu firme si siteuri care livreaza produse.Nici eu nu am auzit sa poata fi folosite asa cum vrei.Pe siteurile lor cand intri vezi doar harta cu locatii si preturi, plus alte date dar nimic de trimis de la o persoana fizica la alta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit până acum sa poți trimite colete la easybox. Doar companiile care au contracte cu curierii care le folosesc cred că pot trimite.

| djdjdj explică (pentru suntserios):

Pick up point cu easybox este una si aceeasi treaba?

| darrio2007 a răspuns (pentru djdjdj):

Iti spun eu ca nu este aceeasi treaba. Deja inteligenta artificiala intrece clar inteligenta naturala. Nu vreau sa generalizez.