| DexOnline a întrebat:

Pentru cei cunoscatori, cine poate sa imi explice cat de cat ce inseamna sau ce rol au "cablurile" din fata locomotivei ( 10 - 5 - 5 - 10) care se cupleaza cu cele de pe vagon? Poate intelegeti mai bine din poza: https://imgur.com/gallery/RHTKha0

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt conducte pentru frane si pentru incalzirea vagoanelor (cand este cazul).

| DexOnline explică (pentru Salontanul):

Si de ce sunt de 2 tipuri, 5 si 10?

| Salontanul a răspuns (pentru DexOnline):

Pai sunt doua pe stanga si doua pe dreapta. Un numar este pentru frana (cred ca 5!).

| mihai69 a răspuns:

Zoinks! You've taken a wrong turn.
===
Asta nu mă ajtută să înțeleg mai bine.
E posibil să fie vorba despre conductele de aer comprimat ale instalației de frânare.

| Uvox a răspuns (pentru mihai69):

Par sa fie conducte nu cabluri.
Deci si eu zic ca sunt pentru aer comprimat. Ca sa cuplezi mai multe locomotive in tandem.