| UnBaiatOarecare a întrebat:

Salutare:*
rami de laptop(sunt universali) merg la orce laptop?
sau fiecare laptop are anumiti rami?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Nu depind de producator, dar depind de tipul de memorie si de frecventa.
Vezi ce fel de memorie ai acum, vezi cat e maximul, si completeaza cu exact acelasi tip.
Daca ai ddr1 de obicei ai maxim 2gb, la ddr2 e maxim 4, la ddr3 depinde.
Daca e in garantie suna la service, s-ar putea sa o pierzi daca il deschizi acasa.
Bafta

3 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Sunt universali atât timp cât respecți specificațiile. Sunt DDR1, DDR2 și DDR3. (nu sunt compatibile intre ele, adică dacă ai DDR2 nu poți pune DDR3 si invers, nici nu intra în slot.) Astea sunt cele mai des întâlnite.

Identifici tipul de DDR (1, 2, 3) și cumperi cel potrivit. Cele mai ieftine.
Trebuie sa fii atent și la cantitatea de memorie maxima suportata de laptop pe slot. E 4GB de obicei dar poate fi și mai mica.

| IulioNagato a răspuns:

De cele mai multe ori sunt diferiti oricum nu poti pune de la unu la altul pentru ca sunt integrati

| trolololo a răspuns (pentru IulioNagato):

laughing Nu mai dezinforma lumea.