| alexandero a întrebat:

Salutare, sunt in clasa 10 la profil mate-info, al ales acest profil pentru ca sunt pasionat de calculatoare din clasa 2, si acum am inceput sa ma gandesc la ce sa incep sa invat hardware software! ( stiu sa lucru foarte bine in world, power-point, si in excel dar mai invat ) as dori niste sfaturi pe care sa ma bazez si cu care sa incep, si cam cat as castiga bani pe luna? ( bani software sau hardware) dau funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand in Romania posturi pentru partea de hardware (si aici ma refer la lucruri serioase, programare microcipuri, robotica etc) nu prea gasesti. sunt 2-3 firme mai serioase si atat, in rest e greu de gasit.

in cl a 10 la profilul mate info si spui la world, power-point si execel software?

in cl a10 la mate info trebuia deja sa stii un limbaj de programare, sa fi facut algoritmii de baza, structuri de date etc.

world si power point nu inseamna sofware, programare inseamna software.

un programator in primul an de lucru fara experienta castiga de la 400E in sus daca tot ai intrebat de salariu

1 răspuns:
| alexs99 a răspuns:

Un incepator in domeniul informaticii(partea hardware sau software) castiga in jur de 500 de euro pe luna.