| icsbooy a întrebat:

am facut in seara asta un dvd cu windows 8.1 cu iso burner. cand il bag normal il booteaza. apare automat instalarea. cand ii dau restart la laptop cu dvd in el, nu il maai booteaza, chiar daca apas F5. de la ce poate fii? sau imi puteti da un alt program mai bun sa fac dvd bootabil din imagine direct?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ori ai scris ISO-ul al viteză prea mare, de regulă se scrie la 4 X sau mai mic, sau ISO-ul procurat din surse ilegale ca legal Nu se găsete numai aici:
http://technet.microsoft.com/ro-ro/evalcenter/hh699156.aspx
Da e copila de evaluare a Windows 8.1 Enterprise, deci legală şi funcțională.Nu trebuie serial nimic la instalare și se poate folosi 9 luni în trial.
Ori calculatorul tau nu suportă Windows 8.se ştie ca Windows 8 se instalează numai pe partiţii GPT mai mult iar tu probabil ca ai NTFS şi nu ai activat UEFI-ul.Succes

| icsbooy explică (pentru DeyCj):

Am mai instalat un windows 8. dar nu mai stiu pe ce hard.sau daca aveam acest laptop de acum.partitiile sunt facute NTFS.am 7-le. aceeasi situatie a fost si atunci cand am instalat 8 pentru prima data. si cum fac partitii gpt?

| DeyCj a răspuns (pentru icsbooy):

Trebuie să formatezi hard discul cu ceva de genul Gparted Live Cd.Dar ia în calcul ca asta se va lăsa cu radierea datelor de pe hard disc, că hardul trebuie formatat complet.
Butezi utilitarul de pe cd îi dai formatare în orice fără sector de boot şi apoi formatat în GPT cu MBR/sector de boot.Succes

| icsbooy explică (pentru DeyCj):

Ok, o sa incerc si asa, poate o sa mearga intr-un fel. mersi

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

Cine ti-a spus ca win 8 se instaleaza numai pe partitii GPT? Merge foarte bine si pe NTFS!

| K0sti a răspuns:

Schimba in BIOS de pe UEFI in AHCI!

| horia2012 a răspuns:

Nu te apuca sa convertesti partitia C
in GPT. Mai faci si alte prostii.
Se poate instala foarte bine si pe NTFS. Descarca asta pe care il poti folosi 1 luna:
http://www.poweriso.com/
verifica cu el daca imaginea e bootabila.
-Intra in BIOS si seteaza de acolo ordinea de bootare (1 CD\DVD, 2-HDD)
Save and Exit. Bagi DVD-ul si incepi sa-l instalezi.

| DeyCj a răspuns (pentru horia2012):

Eu am probat și pe NTFS și pe GPT.Merge pe NTFS dacă are UEFI activ, dar dacă computerul lui nu are UEFI mai bine pe GPT.Așă o să fenteze așa numitul secure boot.Așa de secure îi că se poate penetra usor. Testat si dovedit.

| horia2012 a răspuns (pentru DeyCj):

El deja il instalase, dar nu boota de pe HDD. Laptop-urile care vin cu Windows 8, din cate stiu, W8 e instalat pe partitie GPT si trebuie sa faci conversia in NTFS daca vrei sa instalezi W7.
Eu nu am facut niciun fel de setare la UEFI in BIOS si
s-a instalat foarte bine. Si o placa de baza de 3-4 vechime.

| DeyCj a răspuns (pentru horia2012):

Eu am pățit cam invers.Adevărul e că nici un calculator nu e identic.Eu nu am întâlnit unul identic cu altul chiar de erau de aceeași marcă și an.Nu te dezaprob.

| Stancuvlad a răspuns:

Te duci cu calculatorul la reparat